Што сѐ не е во ред со светот? Уметник ги засрами луѓето со илустрациите кои ја покажуваат суровата реалност

Во денешното општество постојат многу глобални проблеми, а зависноста од социјалните мрежи, обезвреднувањето на работниците, нездравиот начин на живот се само некои од нив. Многумина од нас дури и не ги забележуваат овие проблеми или намерно ги игнорираме или сме толку навикнати на нив што веќе не обрнуваме внимание.

Уметникот Џон Холкрофт ги илустрира овие проблеми на денешницата во неговата сатирична и искрена уметност.

Џон работел за Гардијан, Телеграф, Тајмс, Би-би-си и многу други светски медиуми. Неговите ислустрации изгледаат поедноставено, но кријат длабоко и покомпликувано значење. Ова се некои од неговите најдобри илустрации.

Робување на работните односи и обврски.

Конзумеризмот и неговото влијание на климатските промени.

Instagram

Ужасната еколошка состојба во која им ја оставаме планетата на нашите деца.

Технологијата како нова детска играчка.

Instagram

Пасивноста на народот кој само ги прима информациите без реакција.

Instagram

Скали на привилегиите

Слични објави

СПОЈТЕ ГИ ДЛАНКИТЕ: Она што го гледате зборува најмногу за вашата љубов

Еспресо

Не нанесувате хидратантна крема редовно? Еве што ќе и се случи на вашата кожа!

Igor

Ѕирнете во плакарот на најпознатата ријалити мајка во светот (ВИДЕО)

Igor

Најстарата панда на светот го прослави 38-от роденден! (ВИДЕО)

Еспресо

Направете сами средство за отстранување на шминката (РЕЦЕПТ)

Igor

Левата рака на Мирка „тежи“ милион швајцарски франци (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

Осумнаесет − три =

Слични објави

Ви се стесни облеката со перењето? Трик како да ја вратите во првобитното издание (ВИДЕО)

Еспресо

Бизарните тајни на кралските семејства: Од принцеза топлес модел до принц кој бил дилер на дрога како „божји план“

Еспресо

Брутални изјави на д-р Хаус што ќе ве освестат, но и ќе ве насмеат: Ако никој не ве мрази, очигледно правите нешто погрешно!

Еспресо

Кога потполно созреваат мажите?

Еспресо

СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА ОВАА УЧИТЕЛКА! Децата пресреќни – Ова е најоригиналниот костим за маскенбал! (ВИДЕО)

Еспресо

Од 1986-та година исто се облекува и има иста фризура: Сега се одлучи да го промени тоа и погледнете како изгледа! (ВИДЕО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian