-5.2 C
Скопје
00:54 - 26 јануари, 2022

СОВЕТИ ОД СИГМУНД ФРОЈД: Како да се ослободите од анксиозноста и внатрешниот немир?

Познатиот Сигмунд Фројд бил во можност да ја разбере човечката душа и да разбере што ѝ треба. Неговата работа останала жива со децении по неговата смрт, па затоа денес ви донесуваме 17 совети на Фројд како да се ослободите од вознемиреноста и подобро да се разберете себеси!

1. Мистеријата на човечката душа лежи во психичките драми од детството. Кога ќе стигнете до нивната суштина, вашето лекување ќе дојде.

2. Секое лице може да се опорави кога ќе ја ослободи својата сексуалност.

3. Единствената личност со која треба да се споредувате е личноста со која сте биле во минатото. Единствената личност од која треба да бидеш подобра е таа што си сега.

4. Силата и самодовербата не треба да се бараат околу себе, туку во себе. Тие секогаш биле таму.

5. Анксиозноста е во фокусот на многу проблеми – кога ќе ја решите загатката за вознемиреност, ја разбирате целата ментална состојба на една личност.

6. Невроза е неможност да се толерира неизвесноста.

7. Во љубовна врска не смеете да се штедите едни со други, тоа води само до отуѓување. Ако има пречки, тие мора да се надминат заедно.

8. За жал, потиснатите емоции не умираат. Тие само замолчуваат. И тие продолжуваат да влијаат на вашиот живот одвнатре.

9. Ништо не е случајно, сè има свои корени.

10. Во суштина, она што го нарекуваме среќа е всушност резултат на најчестото неочекувано задоволување на долго одложените потреби.

11. Човек кој бил миленик на неговата мајка, целиот свој живот носи чувство на победник и верба во среќата, што често го води до голем успех.

12. Сонот никогаш не се занимава со ситници; свеста не дозволува нешто неважно да не вознемирува во сонот. Изгледа дека невините соништа не излегуваат толку безопасно ако се впуштите во нивното толкување.

13. Депресијата не е ништо друго освен замрзнат страв.

14. Колку човекот станува храбар и самоуверен кога се чувствува сакан.

15. Луѓето кои не ја сакаат реалноста, живеат во свет на фантазија и замислуваат исполнување на своите желби. Силната личност ја претвора оваа желба во реалност, додека слабата личност продолжува да живее во неговиот свет, а фантазиите стануваат причина за разни болести што ќе следат.

16. Да се ​​биде целосно искрен со себе е најдобрата ментална вежба.

17. Само вистинско разбирање на соништата од детството може да ви донесе вистинска среќа.

 

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....