ПАВАРОТИ: Пет животни лекции од големиот Тенор

Искористе ја максимално вашата дарба

Павароти има скромно потекло, роден е во Модена, Италија, во 1935 година, и е син на Фернандо, пекар со прекрасен тенорски глас и Адел, која работела во фабрика за пури. Тој се насочил на кариера како пекар, работел како наставник во основно училиште, па дури бил и успешен продавач на осигурување. Но, Павароти на крајот целосно се посвети на остварување по своите соништа за пеење и го направи своето професионално деби во „La Boheme“ во 1961 година.

Ставете молто лук во вашиот домашен сос за шпагети.

Павароти сакаше да јаде. Toj патувал со цела кујнска опрема за првокласен оброк, плус куфери со свежи италијански состојки, додавајќи премногу изобилство свеж лук и зачин во неговиот домашен сос за шпагети.

Одвреме-навреме, возете со велосипед

Кога Павароти отпатува за Кина во 1986 година, тој се претстави на земјата возејќи велосипед низ улиците во Пекинг. Сликите на насмеаниот Павароти на велосипед се најрадосните моменти. Радоста не беше наместена. Кога Павароти се појави во програмата „Дискови за пусти острови“ на радиото Би-Би-Си во 1976 година, во која гостите беа прашувани што ќе земат доколку ги фрлат на пуст остров, тој избра велосипед како луксузен предмет.

Следете го вашето срце, и покрај критиките

Режисерот на документарниот филм за Павароти, Хауард бил шокиран од домашните видеа на Павароти, гледајќи како тој зборува за стравот од неуспех и постојаните критички удари – дека не треба да пее со поп sвезди на неговите концерти „Павароти и пријатели“ или дека го достигнал неговиот вокален врв. „Моќно е да се види како тој ја чувствува таа критика“, вели Хауард.

Пред сè, негувајте ги пријателите и семејството

Павароти и Пласидо Доминго го започнаа концертот „Тројцата тенори“ за да го вратат Хозе Карерас во јавноста по неговата битка со леукемијата. Тие немале идеја дека концептот ќе стане феномен. Павароти ги ценеше своите пријателства и неговата љубов кон семејството е сеприсутна, и покрај растојанието на патот и некои болки во срцето.

Поранешната сопруга Адја Верони, неговите возрасни ќерки Лоренца, Кристина и Џулијана и неговата втора сопруга Николета Мантовани се сеќаваат, честопати во солзи, на човекот со големото, несовршено срце.

Извор: „Usa Today“

Слични објави

БИЛИ АЈЛИШ ОТКРИВА: Луѓето се плашат од големи гради, изгубив многу следбеници поради нив

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.

Кој е индискиот гуру Моханџи чии следбеници се Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена

И. Т.
Се вчитува....