23.8 C
Скопје
09:35 - 15 јуни, 2024

ПОБЕДНИКОТ на Евровизија веќе СЕ ЗНАЕ? Еве што велат обложувалниците

Во денешното полуфинале се наоѓаат две држави, кои според обложувалниците веќе со месеци се најголеми фаворити за победа на Евровизија.

Обложувалниците на денот на полуфиналето најголеми шанси за пласман во финалето им даваат на Холандија, Шведска, Русија, Азербејџан, Швајцарија, Малта, Норвешка, Македонија, Ерменија и Данска.
Со обработка на податоците од различни обложувалници, шансите за поминување во финалето се искажани во проценти. Холандија и Шведска најдобро котираат со по 94 проценти.

Веднаш зад нив се наоѓа Русија со 93 проценти, а на седмото место е Македонија со 71 проценти шанси.

Ист процент има и Норвешка, додека на деветтото место е Ерменинја со 59 проценти.

На десеттото место е Данска со 52 проценти.

Слични објави

Денес е Спасовден, најсреќниот ден: Што (не)треба да правите на Вознесението Господово

еспресо

Село Вишни, духовното гнездо на канонизираната светица Спаса Вишенска: Порта низ која минува душата

еспресо

Дали знаете дека е можна операција на рака без употреба на скалпел?

еспресо

Викендов во Вишни и во Охрид: Канонизација на светите Спаса и Спасе Вишенски

еспресо

Ветеринар зборува за три производи кои никогаш не треба да ги давате на вашето куче: Тие се извор на бактерии кои се пренесуваат и на луѓето

еспресо

Работи што не сте ги знаеле за вагиналното подмладување

еспресо
Се вчитува....