9.8 C
Скопје
6 декември, 2021

ДАЛИ ВАГИНАТА СЕ ПРОШИРУВА ОД МНОГУ СЕКС? Гинеколог ја решава дилемата

Сигурно барем еднаш сте слушнале или прочитале дека женскиот полов орган може да се „прошири“ од многу секс, а како што истакнува гинекологот Алиса Двек, тоа не е точно.

„Вообичаеното верување дека вашата вагина ќе се „прошири“ од породување или од многу секс не е многу точно. Структурата на вагината е неверојатна“, вели д-р Двек.

ТАБУ ИЛИ ЗАДОВОЛСТВО: Секс за време на менструација – Совети и придобивки

Сепак, гинекологот додава дека еластичноста и тонот може да се променат поради хормоналните промени и возраста, пишува „thezoereport“.

сексолог
Д-р Двек/ фото: принтскрин-јутјуб

„Очигледниот тон на вагината е всушност повеќе поврзан со сила на мускулите. Овие мускули често страдаат од бременост и породување, а имаат корист од физикална терапија на карличниот под. Но, идејата дека вагината навистина се проширува е лажна“.

Докторот објаснува дека има многу нерви во вагината и има голем проток на крв, што ја прави неверојатно еластична. Сето ова значи дека женските гениталии можат да се прошират моментално, но не и трајно.

ЖЕНИТЕ ОТКРИВААТ РАБОТИ ЗА СЕКСОТ: Работи што сакав да ги знам кога бев млада

Кога жената е возбудена, вагината природно се навлажнува и се шири, но по целосниот однос се враќа во првобитната состојба.

Сепак, таа додава дека по првите неколку сексуални односи вагиналниот отвор ќе биде малку поголем, но и тогаш всушност не се зголемил, туку така изгледа бидејќи претходно бил покриен со хименот.

КОЈА ВАГИНА Е ШИРОКА, А КОЈА ТЕСНА? Овие стандардни мерки мора да ги знаете

Слични објави

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.

Ѝ ВЕЛЕЛЕ ДЕКА Е ГРДА, А СЕГА Е НАЈУБАВАТА ПЕНЗИОНЕРКА НА СВЕТОТ: Супермоделот Тајра Бенкс наполни 48 години

И. Т.
Се вчитува....