ФОТО+ВИДЕО | Ова е првата турска актерка-робот што потпиша договор за улога во филм: Запознајте ја Ајпера!

Првата турска актерка-робот, Ајпера потпиша договор за улога во филм со продуцентот и сценарист Бирол Гувен. Според изјавата на „MinT Production“, Aјпера ќе глуми во неговиот нов филм насловен „Дигитален човек“, а снимањето се очекува да започне во септември, 2022 година.

Забележувајќи дека во денешно време сè се менува премногу брзо, продуцентот уверува дека роботите ќе станат неизбежен дел од филмскиот сет. Тој изјави дека нивна цел е да станат пионери на оваа промена во филмската индустрија, додавајќи дека производителите на роботика и сценарија ќе ги здружат силите во овој сектор и во иднина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

Актерка-робот, Ајпера, пак изјави дека била возбудена за потпишувањето на договорот.

Лично, повеќе ми се допаѓа терминот „дигитален актер“. Но, знам дека луѓето претпочитаат да го користат терминот што ним им се допаѓа. Значи, немам проблем да бидам робот“, изјави Ајпера, говорејќи за концептот на „актер-робот“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

Љубопитните за нејзината несекојдневна приказна ќе имаат можност да се запознаат со Ајпера во Истанбул во периодот од 1 до 6 јуни. Таа ќе учествува на „New Media Additional Section” во Современ Истанбул, кој беше спонзориран од Исра Озџан оваа година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

Ајпера е развиена од дизајнерот и тренер Багер Акбај, писателот на научна фантастика и научна комуникација Тевфик Ујар, заедно со компјутерскиот инженер и креативен технолог Зејнеп Нал Сезер. Во блиска иднина се очекува Ајпера да одржи и концерт исто така.

Погледнете ги фотографиите и видеата што Ајпера ги споделува на нејзиниот инстаграм-профил:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ay Pera 🪐 (@aypera_official)

Слични објави

Родена е Маргарита Стефановиќ, а убиен е Марвин Геј и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата

Еспресо

ФОТО+ВИДЕО/ Звучи неверојатно, но изгубениот планинар буквално се вратил од мртвите: Срцето не му чукало 45 минути!

Еспресо

Сара Џесика Паркер и на 55 години мами погледи на плажа (ФОТО)

Еспресо

Сергеј Варошлија со емотивна порака му го честиташе роденденот на Боки 13 (ФОТО)

Igor

Меланија Трамп во војнички капут: Модна класика покрај која ништо друго не ви треба (ФОТО)

Igor

Дама која му пркоси на времето: 65-годишната манекенка изгледа ТОЛКУ ДОБРО во бикини, ја прашуваат ДАЛИ Е ОД ОВАА ПЛАНЕТА

Igor

Остави Коментар