ДОПИШУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИ: Популарниот „секстинг“ всушност е штетен?

Модерното време донесе и модерен начин на комуникација. Многу млади луѓе избираат еротско допишување со своите партнери, популарно наречено „секстинг“.

Во време кога младите луѓе студираат или работат и немаат многу време за реални средби, „секстингот“ го користат за онлајн-состаноци со личностите со кои флертуваат или се романтично или сексуално заинтересирани едни за други.

Но, според сексолозите и психолозите, оваа појава може да има и негативни последици, особено по менталното здравје, поради следниве причини:

Несакан „секстинг“

Многупати секстањето се одвива меѓу личности што физички се немаат сретнато. Од една страна анонимноста ги прави посигурни и порелаксирани, но од друга страна може да биде подеднакво стресен како и кога во реалноста сте присилени да правите нешто што не сакате.

Притисок од партнерот

Бидејќи на некој начин ова е сексуално задоволување, но без физичко присуство, може да се случи едниот од партнерите да почувствува притисок дека мора да испрати своја секси фотографија или да врати со иста мера, дури и кога не е расположен за тоа.

Намалена самодоверба

Многубројните филтри и ефекти на Инстаграм и Снепчет нè прават поубави во наши очи, но тоа всушност е целосно искривена слика и далеку од реалноста. Некогаш тоа може да предизвика проблеми со самодовербата.

Чувство на небезбедност

Размената на фотографии носи и ризик истите да бидат зачувани или препраќани, а пораките покажувани меѓу пријателите. Во ваквите ситуации довербата, безбедноста и дискрецијата се клучни, но ризикот секогаш постои, особено ако дојде до конфликт меѓу партнерите.

Секс поза која им е омилена на 93% од мажите

Слични објави

На Сораја не ѝ требаат воздушни перничиња: Ги провози градите во „ферарито“ (ФОТО)

Igor

Лила, вака не е хумано: Дали е ова најжешката фотка на Филиповска за ова лето? (ФОТО)

Igor

Не им се верувало на луѓето: Бредли Купер со ќеркичката се возат во метро во Њујорк (ФОТО)

Igor

Хајди Клум со провокативно видео ги излуди мажите (ВИДЕО)

Igor

Скопје ќе гори: „Placebo“ доаѓа летово!

Васко Спасоски

ШТОМ СЕ ПОЈАВИЛА НА ФАКУЛТЕТОТ ГО ДОБИЛА ОВОЈ ПРЕКАР! Кој би рекол дека ВОЈВОТКАТА некогаш вака ја нарекувале!

Igor

Остави Коментар

петнаесет + Шестнаесет =

Слични објави

Ја прашаа Марија Шерифовиќ дали би снимила дует со Јелена Карлеуша! Нејзиниот одговор ќе ве изненади! (ФОТО)

Igor

ЗА ЕДНА ОБЈАВА ЗАРАБОТУВААТ ПО НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ЕВРА: Ирина Шејк е најбараниот БИКИНИ МОДЕЛ, а овие дами и „дишат во вратот“ (ФОТО)

Igor

ЈА НАПАДНАА: Јелена, лошо влијаеш врз Дара Бубамара!

Igor

Мелани Грифит ги шокираше фановите: На 63 години објави селфи во градник и гаќички (ФОТО)

Igor

ДОЗНАЈТЕ КОЈ ПРАТЕНИК објави нова песна (ВИДЕО+ФОТО)

Igor

Мијата ја препеа „Бај бај“ испеана на „Макфест“ во 1988 година (ВИДЕО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian