-5.2 C
Скопје
00:43 - 26 јануари, 2022

ДАЛИ ВАГИНАТА СЕ ПРОШИРУВА ОД МНОГУ СЕКС? Гинеколог ја решава дилемата

секс

Сигурно барем еднаш сте слушнале или прочитале дека женскиот полов орган може да се „прошири“ од многу секс, а како што истакнува гинекологот Алиса Двек, тоа не е точно.

„Вообичаеното верување дека вашата вагина ќе се „прошири“ од породување или од многу секс не е многу точно. Структурата на вагината е неверојатна“, вели д-р Двек.

ТАБУ ИЛИ ЗАДОВОЛСТВО: Секс за време на менструација – Совети и придобивки

Сепак, гинекологот додава дека еластичноста и тонот може да се променат поради хормоналните промени и возраста, пишува „thezoereport“.

сексолог
Д-р Двек/ фото: принтскрин-јутјуб

„Очигледниот тон на вагината е всушност повеќе поврзан со сила на мускулите. Овие мускули често страдаат од бременост и породување, а имаат корист од физикална терапија на карличниот под. Но, идејата дека вагината навистина се проширува е лажна“.

Докторот објаснува дека има многу нерви во вагината и има голем проток на крв, што ја прави неверојатно еластична. Сето ова значи дека женските гениталии можат да се прошират моментално, но не и трајно.

ЖЕНИТЕ ОТКРИВААТ РАБОТИ ЗА СЕКСОТ: Работи што сакав да ги знам кога бев млада

Кога жената е возбудена, вагината природно се навлажнува и се шири, но по целосниот однос се враќа во првобитната состојба.

Сепак, таа додава дека по првите неколку сексуални односи вагиналниот отвор ќе биде малку поголем, но и тогаш всушност не се зголемил, туку така изгледа бидејќи претходно бил покриен со хименот.

КОЈА ВАГИНА Е ШИРОКА, А КОЈА ТЕСНА? Овие стандардни мерки мора да ги знаете

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....