Оваа намирница треба често да ја користите во исхраната (ВИДЕО)

Компирот е најкористената намирница во континенталната исхрана. го подготвуваме на различни начини, а денес е тешко да се замисли диета без компир.

Неговите љубителите ќе бидат одушевени од бенефициите и хранливи состојки кои ги содржи во себе. Причината поради која компирот е една од најупотребуваните намирници е тоа што содржи витамини, калциум, фосфор, минерали и дава енергија.

Доколку често го јадете вашето тело го снабдувате со вода и јон.

Компирот исто така е познат по тоа што располага со витамин Ц (во 100 грама се наоѓа околу 17 грама витамин Ц), но и витамин А и Б.

Имено, компирот се состои 70% од вода, што значи дека информацијата со која се тврди дека компирот предизвикува зголемување на тежната не е точна.

Здравствени предности од оваа намирница се

-помага при оформување на мускулите

-помага при функционирањето на дигестивниот тракт.

Погледнете што имаат да кажат стручните лица за неговите бенефиции:

Слични објави

Интересни работи поврзани со престапната година и 29 февруари

Слободен печат

Од плакарот на Анита: Муабет со комшиката

Анита Митровска

Слушнето како малата Хана ја отпеа „Proud“ (ВИДЕО)

Igor

Парис Хилтон ги шокираше сите со изјавата: Сето тоа беше само глума!

Еспресо

Поранешната мис бара развод од полицаецот што го уби Џорџ Флојд

Еспресо

Ова никој не го очекуваше: Собрани 300 000 долари за детето кое сакаше да се убие поради малтретирање во училиште

Васко Спасоски

Остави Коментар

17 − шест =

Слични објави

НАЈЛЕСЕН РЕЦЕПТ за бела пита од макарони

Igor

Колку јагоди и цреши дневно смеат да се изедат?

Igor

Миа Костова распали: „Бар коронава по глупоќа да бираше, ќе се спасевме од епидемијава (ФОТО)

Васко Спасоски

Софија Милошевиќ е бремена: Сакаме со вас да споделиме убава вест, ќе имаме бебе!

Еспресо

Весела Христовска: На македонската жена ѝ недостига повеќе самодоверба, време за себе и да знае да каже „не“

Еспресо

Антониа Гиговска со извонреден стајлинг на доделувањето на MAC наградите во Белград! (ФОТО)

Еспресо