10.8 C
Скопје
09:31 - 10 декември, 2022

„Москвич“ се враќа на рускиот пазар, првите автомобили во декември

По пауза од две децении, Русија од денеска го рестартираше производството на Москвич, автомобилска марка од советската ера, во поранешната француска фабрика на Рено, соопшти руското Министерство за индустрија и трговија.

Во мај, Рено го продаде мнозински удел во фабриката за автомобили Автоваз на руската држава, наводно за една рубља, со опција да го откупи во рок од шест години.

Француската компанија исто така за една рубља ја продаде фабриката што сега се нарекува Московска фабрика за автомобили Москвич.

– Првите автомобили Москвич ќе бидат произведени во декември 2022 година, соопшти рускиот производител на камиони Камаз, технолошки партнер на фабриката Москвич.

Слични објави

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо
Се вчитува....