5.8 C
Скопје
14:42 - 3 декември, 2023

„Москвич“ се враќа на рускиот пазар, првите автомобили во декември

По пауза од две децении, Русија од денеска го рестартираше производството на Москвич, автомобилска марка од советската ера, во поранешната француска фабрика на Рено, соопшти руското Министерство за индустрија и трговија.

Во мај, Рено го продаде мнозински удел во фабриката за автомобили Автоваз на руската држава, наводно за една рубља, со опција да го откупи во рок од шест години.

Француската компанија исто така за една рубља ја продаде фабриката што сега се нарекува Московска фабрика за автомобили Москвич.

– Првите автомобили Москвич ќе бидат произведени во декември 2022 година, соопшти рускиот производител на камиони Камаз, технолошки партнер на фабриката Москвич.

Слични објави

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо

Астро прогноза за недела, 3 декември

Еспресо
Се вчитува....