18.8 C
Скопје
20:05 - 5 октомври, 2022

Горан Пандев оди во пензија, сака да биде менаџер

Мојот најстар син има 13 години, а го гледав само во паузите меѓу две првенства. Сакам повеќе да му се посветам на семејството, вели во изјава за италијанските медиуми најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев.

Тој за Газета изјави дека ја завршил играчката кариера на 39-годишна возраст. Неговиот последен клуб беше италијанскиот второлигаш Парма.

– Ќе видиме што носи иднината. Тоа секако ќе биде нешто поврзано со фудбалот, зашто и не знам да правам ништо друго. Повеќе се гледам себеси како спортски директор или менаџер. Сакам да работам со млади луѓе и да им помагам. Цело лето не мислев на фудбал и не тренирав. По играњето во Серија Б минатата сезона, неколку месеци не правев ништо. Имам 39 години и сè ти станува уште потешко, изјави Пандев за италијанските медиуми.

Toj беше на првото место на листата најдобри стрелци во Купот на Италија во сезоните 2008/2009 со шест голови и четири погодоци во 2016/2017.

Слични објави

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо
Се вчитува....