-1.2 C
Скопје
07:38 - 30 март, 2023

Ердоган најави телефонски разговор со Путин во недела, потоа и со Зеленски

Ердоган рече дека ќе има телефонски разговори со Путин на 11 декември.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека во недела на 11 декември ќе оствари телефонски разговори со неговиот руски колега Владимир Путин, пренесува Ројтерс.

Турскиот претседател најави и дека ќе разговара за зајакнување на договорот за жито со неговиот украински колега Володимир Зеленски.

На почетокот на декември, Ердоган повика на продолжување на напорите за организирање преговори меѓу Русија и Украина.

Претходно, тој истакна дека Анкара ќе продолжи да прави напори за мирно решавање на конфликтот, што може да биде помогнато со спроведувањето на договорот за жито, што беше склучен на 22 јули со учество на Русија, Турција, Украина и ОН.

На 18 ноември, Путин и Ердоган во телефонски разговор уште еднаш ја истакнаа важноста од исполнување на договорот за жито.

Слични објави

Викенд полн со љубов: На три хороскопски знаци ќе им летаат пеперутки во стомакот, ама и пред очите

Еспресо

Џереми Ренер низ солзи зборува за страшната несреќа: „Избрав да преживеам, си велев дека тоа нема да ме убие“

Еспресо

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо
Се вчитува....