-3.2 C
Скопје
00:57 - 9 февруари, 2023

Бајден му забрани на помилуваниот Русин Виктор Бут да се врати во САД

Американскиот претседател Џо Бајден му забрани на Русинот Виктор Бут да се врати во САД. Ова се наведува во указот на шефот на Белата куќа за помилување на државјанин на Руската Федерација, објавен на веб-страницата на американското Министерство за правда.

„Бут не треба да се врати во САД по неговото доброволно или неволно отстранување од земјата“, се вели во документот.

Текстот, исто така, забележува дека на Русинот во Соединетите Држави му е забрането „да прифаќа или на друг начин да добива финансиска добивка, директно или индиректно, од каков било вид и том, книга, филм или друго дело, медиумска продукција, според околностите на неговото првично обвинение или попустливост на казнувањето“.

Оваа уредба е потпишана на 2 декември, произлегува од документот.

Претходно поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја нарече размената на Бритни Грајнер, кошаркарка осудена во Руската Федерација за шверц на дрога, за Бут, кој одлежуваше во САД, срам за земјата.

Бут беше приведен во Тајланд на 6 март 2008 година, а потоа беше предаден на САД, каде што судот го осуди на 25 години затвор за нелегална трговија со оружје. Русинот помина 14 години во американски затвор.

Грајнер доби девет години затвор, а и беше наредено да плати парична казна од 1 милион рубљи.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....