19.9 C
Скопје
18:15 - 18 мај, 2022

(ВИДЕО) Помфрит пица: Тестото го заменуваат крцкави компирчиња

Доколку сакате пица, но сте љубители и на помфрит, во тој случај рецептот за помфрит – пица дефинитивно ќе ви се допадне. Одлична вечера за сите љубители на брза храна – на малку поинаков начин.

Ако мислевте дека веќе го знаевте трикот и дека не е нешто ново да ставите помфрит над свежо печена тесто за пица, не сте во право. Во овој рецепт компирот всушност го менува тестото како основа на две нивоа.

Состојки:

  • 1 кг помфрит
  • 100 гр пармезан
  • 300 гр рендана моцарела
  • 300 гр сирење
  • 1 мала конзерва сос од домати
  • неколку парчиња зачинети колбаси исечени на кругчиња
  • 1 лажичка оригано
  • сол и црн пипер

Слични објави

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

М.Р.

Двор под винова лоза од 2.500 квадратни метри во село Пепелиште: Блазе ѝ на вредната Донка што и сопругот има златни раце!

Ј.К.Д

(Фото сторија) Во Асамати, во дворот на Зурие Ајрулај: „Занимавањето со цвеќиња е храна за душата“

Ј.К.Д

Леб од кисело тесто: Повеќе нема да ви биде тешко по секое изедено парче леб

М.Р.

(Фото) Цветен рај на 4 квадратни метри на охридскиот балкон на Соња Гега: „Цвеќињата се лек за душата“

Ј.К.Д

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Истанбул не е само Босфор, Аја Софија, Топкапи, Капали чаршија, Таксим… Да го видиме од една поинаква перспектива

Еспресо
Се вчитува....