11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

(ВИДЕО) БОНТОН ЗА ПИЕЊЕ ВИНО: Како се држи правилно чашата?

Бонтонот на пиење вино е многу едноставна примена на неколку правила зад кои стои практична и логична причина. Тие примарно вклучуваат иструкции за правилно држење на чашата, што треба да ги имате предвид следниот пат кога ќе уживате во вашето омилено вино.

вино
Фото: Unsplash

Држете ја чашата ниско за столбот, каде што се спојува со подлогата. Причината за ова е што на овој начин нема да го мастите горниот дел од чашата со прстите. Исто така, со одржување минимален контакт, ќе ја избегнете ситуацијата на затоплување на виното со температурата на вашето тело. Од истата причина, држете го стисокот на работ на чашата додека пиете вино.

„Пред дегустација, пожелно е да се сврти чашата, така што виното ги ослободува примарните ароми. Ова бара малку вежбање, но можете да започнете со ставање на чашата на дланката од другата рака и правење мали кругови со подлогата. Кога ќе го совладате ова, подоцна едноставно отстранете ја другата рака и лесно ќе го сторите истото во воздух“.

При чукање на чаши, избегнувајте горниот дел од чашата или столбот да стапат во контакт со другата чаша. Наместо тоа, допрете ги чашите на начин на кој ќе се спојат средиштата на „балонскиот дел“ на чашата кој е воедно и најсилен. Ако го слушнете ехото на кристалот, ќе знаете дека сте го направиле тоа правилно.

Слични објави

НЕМА ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!: 5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Еспресо

БЕСТСЕЛЕРОТ ЌЕ ДОБИЕ ТВ СЕРИЈА: Последните денови на Џон Ленон од поглед на неговиот убиец

Ј.К.Д

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva

(ФОТО) ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д
Се вчитува....