24.8 C
Скопје
14:58 - 13 август, 2022

Салата со лубеница и краставици: Најдобра комбинација од овошје и зеленчук

Состојки:

400 грама тврдо сирење

2 главици кромид

2 краставици

2 лимона

1 килограм лубеница

100 милилитри маслиново масло

зачини по желба

Подготовка:

Потребното количество сирење, ситно издробете го со прсти или доколку ви е полесно, изрендајте го. Во садот со сирењето додајте ги ситно исечканиот кромид, маслиновото масло и сокот од лимоните и убаво измешајте.

Вака подготвената смеса, оставете ја да отстои околу 3 часа.

Потоа, исечкајте ги лубеницата и краставиците и префрлете ги во подлабока чинија за сервирање.
Врз нив, истурете ја претходно подготвената смеса од лимонов сок, сирење, маслиново масло и кромид, зачинете и убаво измешајте. Со тоа, салатата од лубеница и краставици е готова.

Слични објави

Рецепт за превкусна проја со кисела павлака

Еспресо

Пилешко со прелив од мед и лимон, подготовката е брза

Еспресо

Сос од домати со босилек по рецепт на славниот Павароти

Еспресо

Сладолед што не се топи, инсекти како извор на протеини… Што и како ќе јадеме по 20 години?

Еспресо

Рецепт за домашни бонбони и лижавчиња

Еспресо

Превкусна брза пита од тиквички и сланина

Еспресо
Се вчитува....