20.8 C
Скопје
05:01 - 30 јуни, 2022

Предлог за денешениот ручек: Риба на медитерански начин

Ова прекрасно сончево попладне, посветете го на домашните и уживајте заедно во подготовката на семејниот ручек. Наш предлог е филети риба подготвени на медитерански начин. 

Состојки:

– 250 г чери домати
– 2 модри патлиџани
– 1 чешне лик
– 500 мл бистра посна супа
– 200 г кускус
– 4 филети од риба
– 2 лажици сечкан босилек
– 2 лажици маслиново масло
– сок и кора од лимон
– сол и црн пипер

Подготовка:

Во тава загрејте една лажица маслиново масло и додајте ги излупените и сечкани модри патлиџани, измиените чери домати и чешнето лук столчено, не сечкано. Гответе околу 10 минути додека омекнат доматите. Во меѓувреме ставете ја супата во голем сад, додајте го кускусот и гответе 6-8 минути или додека омекне. Загрејте грил тава или скара.

Филетите риба премачкајте ги со останатото масло, посипете ги со сол и црн пипер, посипете ги со рендана кора од лимон и печете ги на скарата по 3-4 минути од секоја страна. Готовиот кускус исцедете го, додајте го во мешавината од зеленчук, зачинете со сок од лимон и сечкан босилек. По вкус зачинете со малку сол и поделете го во чинии. Во секоја чинија ставете по едно парче риба и послужете.

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска 

Ј.К.Д
Се вчитува....