-3.2 C
Скопје
00:03 - 9 февруари, 2023

Посно макало од ореви – од традиционалната македонска кујна

Божиќните пости кои траат 40 дена се голем предизвик за верниците, а ние ви носиме посни рецепти за идеја од традиционалната македонска кујна.

Традиционалното посно мени овојпат сакаме да го збогати со нови посни рецепти кои ќе бидат лесни за подготовка и вкусни за да уживате комплетно во постот.

Овојпат ќе ви претставиме брз и лесен рецепт на домашен намаз кој е одличен избор за брз ручек, а може да се комбинира со многу други посни јадење како додаток или како главно јадење.

Состојки:

– 6 компири
– 300 гр. мелени ореви
– 2 лажици доматно пире
– 2 лажици сенф
– сок од ½ лимон
– 2 чешниња лук
– сол и бибер по вкус

Подготовка:

Сварете ги компирите и со пасирање подгответе ги како за пире. Ставете го пирето во подлабок сад и додадете сол, бибер, лук (убаво истолчен), доматно пире, сенф, ореви и лимон.

Измешајте ја смесата убаво со миксер додека не добиете хомогена смеса.

Намазот ставете го стаклена тегла и уживајте во него кога и да посакате на топло лепче.
Одлично оди и со печени компири или во комбинација со некоја свежа салата.

Добар апетит!

Слични објави

(Видео) Шеф Давор Панчевски ви препорачува за ручек: Рецепт за селско месо на највкусен начин!

К.Б.

(Фото) Крушево низ објективот на Ана Петроска: Зимска идила на 1.220 метри надморска височина

Ј.К.Д

Сите предности на пачата (пивтија): Еве зошто е корисно да се јаде овој традиционален специјалитет

Еспресо

Рецепт за највеселите новогодишни колачиња: Кекси од ѓумбир – џинџербред

Еспресо

(Фото) Од Витлеем до Киев: Најубавите новогодишни елки што ги осветлуваат празничните денови

Еспресо

(Фото) Како најефтино да го посетите Амстердам: Ресторани и хотели по најниски цени, а сепак ќе се чувствувате кралски!

Еспресо
Се вчитува....