Теретаната, најдобар сојузник во борбата против депресијата

Вежбањето три пати неделно ги намалува шансите за појава на депресија за околу 16 проценти, тврдат научниците. Секако дополнителното вежбање во текот на неделата резултира со уште поголемо намалување на шансите и тоа за дури шест проценти.

Британските научници кои работеле на овие истражувања тврдат дека односот меѓу депресијата и вежбањето упатува на начин дека истовремено може да се подобри и физичкото и менталното здравје. Под претпоставка дека љубовната врска е последица на таквата состојба, физичката активност во слободно време има ефект за заштита од депресија, истакнуваат научниците.

Депресијата е еден од најчестите ментални болести и Светската здравствена организација ја смета за водечки непријател за лошата состојба на луѓето во светот. Нејзиното лекување обично вклучува, лекови, психотерапија или нивна комбинација.

Истражувањето во кое учествувале 11.135 лица, ја истакнало поврзаноста на депесијата и физичката активност. Со цел да се процени депресијата, испитаниците пополнувале одредени прашалници кои го мереле степенот на психичкото нарушување на возраст од 23, 33, 42 и 50 години од животот. Резултатите покажале дека лицата кои имале значителна физичка активност имаат и помали симптоми на оваа болест.

Слични објави

Сите знаеме за велигденските јајца и зајакот, но овие работи за Велигден сигурно не сте ги знаеле

Еспресо

ЗБОГУМ ШТИКЛИ: Патиките го добиваат заслуженото место на тронот

Igor

Спас од комарците со природни средства кои сигурно ги имате дома

Igor

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Igor

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Еспресо

Ќе ви завидуваат сите комшии: Рецепт за АЈВАР кој секогаш успева

Igor

Остави Коментар

4 × 3 =

Слични објави

Пронајдена состојка што ја намалува пневмонијата предизвикана од ковид-19

Еспресо

Кој е одговорен за повеќе од 50 отсто од заболените од ковид-19

Еспресо

Најчестите лаги кои мажите ги кажуваат на првиот состанок!

Слободен Печат

Mind detox: Време е за одмор од токсичните пријатели

Igor

ДИЕТАТА НА МАРКО КОН – Ослабел 36 килограми „За појадок СВИНСКИ ВРАТ, за ручек СВИНСКИ ВРАТ, а за вечера… Погодете? Да, СВИНСКИ ВРАТ!“

Слободен печат

Црното одело на Меланија Трамп кое секоја жена треба да го има (ФОТО)

Igor