Што е хипнопородување?

Хипнопородување е начин на подготовка на жената за чинот на раѓањето.

При споменувањето на каков било облик на хипноза, на многумина веднаш им доаѓа асоцијација за личност која нема активна свест ни своја волја, што е далеку од тоа што навистина се случува.

Трудниците кои се подготвувале за породување со техниките на хипнопородувањето се активни учеснички во овој чин. Едуцирани се, запознаени со механизмот на хипнопородувањето, со свооето тело и неговите можности и поврзани се со самите себе.

При породувањрто се гласни или тивки, мирни или динамични – онакви какви шо сакаат да бидат.

Слични објави

Храна за подобро помнење

Igor

Елиминирајте ја габичната инфекција на ноктите со сода-бикарбона

Igor

Главната ѕвезда на зимскиот стајлинг: Најдобрите модели на хулахопки за зимските денови!

Еспресо

Директор на Африканскиот центар за контрола на болести: Вакцини само за богатите земји!

Еспресо

Додатоци во исхраната – кои комбинации да се избегнуваат, а кои се пожелни?

Слободен печат

Инфектологот Драган Делиќ открива: Најголемата мистерија на коронавирусот, еве зошто не се заразуваат сите во едно семејство!

V. T.

Остави Коментар

пет × четири =

Слични објави

Германски рецепт за прочистување на крвните садови

Igor

Инфектологот Драган Делиќ открива: Најголемата мистерија на коронавирусот, еве зошто не се заразуваат сите во едно семејство!

V. T.

Што ќе се случи со вашето тело доколку секојдневно правите склекови?

Еспресо

Вистинско време за дневна доза витамин Ц

Igor

Не фрлајте ја кората од портокал – Доколку се користи вака, го лекува срцето, ги смирува воспаленијата, го регулира притисокот!

Еспресо

ГРОЗЈЕТО штити и од најтешките болести! Може да го препороди вашето тело!

Igor