Против сезонските алергии и настинки со само еден минерал

Цинкот игра особено значајна улога во нашето тело, почнувајќи од појачување на имунитетот, синтезата на протеините и на ДНК, но и позитивно влијае и на либидото. Недостатокот може да предизвика низа на здравствени проблеми.

Овој минерал е важен поради антиоксидативните својства, а присутен е дури и во крвните зрнца, коските, мускулите, а кај мажите и во простатата. Помага во правилна репродукција на сите клетки во телото, а кај мажите го одржува тестостеронот во природен баланс.

Цинкот, во комбинација со витамин Б е одличен во борбата против алергии. Храната богата со цинк помага во одржување на мозочната структура и на целиот нервен систем, како и за правилна работа на панкреасот.

За да внесувате повеќе цинк преку храната јадете повеќе телешки џигер, јагнешко, говедско, мисиркино месо, потоа туна, школки и ракчиња, интегрални житарици, јајца, соја, консумирајте пивски квасец, а од млечни производи пијте повеќе јогурт.

Додавајте семиња во вашите салати или прилози на ручекот, како што се семки од тиква, сончоглед и чиа семе. Од јатки, препорачливо е да јадете бадеми и ореви. Зеленчуци кои содржат цинк се краставици, марула, маслинки, грашок, спанаќ и домат, а од овошје, авокадо, банана, киви, јагоди, јаболки и праски. Исто така, еднаш во денот можете да испиете чаша какао.

Слични објави

Смирете ја кашлицата со морков, еве како да направите домашен сируп

Igor

Напиток за комплетна регенерација на телото

Igor

Храна за подобро помнење

Igor

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Igor

СЛЕДЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Овие промени на кожата се симптоми на СЕРИОЗНИ ЗАБОЛУВАЊА

Igor

Колку отров има во едно јаболко (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

7 − шест =

Слични објави

Зошто по вакцинацијата носењето на маски повторно ќе биде задолжително?

Еспресо

Како да се препознае коронавирусот кај децата?

Еспресо

Директор на Африканскиот центар за контрола на болести: Вакцини само за богатите земји!

Еспресо

ВНИМАВАЈТЕ: Полово преносливите болести не се пренесуваат само преку сексуални односи

Igor

Диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

Igor

Инфектологот Драган Делиќ открива: Најголемата мистерија на коронавирусот, еве зошто не се заразуваат сите во едно семејство!

V. T.