Повреди кои може да ги предизвика долгото кашлање

Кашлањето е рефлекс на телото благодарение на кој го исфрламе од дишните патишта она што нè надразнува.

Но, ако кашлицата трае подолго од три недели и не покажува знаци дека ќе се смири, побарајте лекарска помош, бидејќи се можни повреди.

На пример, кашлица што трае подолго од пет недели, освен што ќе ви причини големи болки во мускулите, може да предизвика и напукнување на ребрата, поради неправилниот ритам на движење на белите дробови и дијафрагмата.

Исто така, може да испукаат капилари во окото, во носот, во грлото, па дури и кај анусот. Поради ова може да имате траги од крв во секретот. Грлото станува поподложно на инфекции, бидејќи слузокожата е оштетена.

Долгата кашлица го попречува правилното функционирање и на дијафрагмата. Затоа често се случува приклештување на нерви и неподносливи болки.

Слични објави

Моќен сок за имунитетот и за слабеење: Од телото го исфрла сето она што му штети

Igor

Оваа подла болест зема замав: Обрнете внимание на следниве симптоми

Igor

Вистинско време за дневна доза витамин Ц

Igor

Што се крие во шолјата за кафе?

Igor

Една печурка има повеќе витамини и минерали отколку цела чинија зеленчук: Еве што се може да лекува оваа моќна намирница!

Еспресо

СЛЕДЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Овие промени на кожата се симптоми на СЕРИОЗНИ ЗАБОЛУВАЊА

Igor

Остави Коментар

три × 1 =

Слични објави

ИСХРАНА ВО БОЈА: Што ги прави жолтите и портокаловите намирници здрави за вас?

Igor

ИСХРАНА ВО БОЈА: Црвени намирници за балансирана диета

Igor

Кога телото и умот повеќе не можат: Јасни показатели дека пукате од стрес

Igor

Елиминирајте ја габичната инфекција на ноктите со сода-бикарбона

Igor

Четири секојдневни навики кои ни го загрозуваат здравјето

Igor

Чисто тело за само 7 дена, веднаш направете го овој рецепт

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian