МАСКА ЗА ИНТИМА: Нега или нов опасен тренд по кој полудеа жените низ светот?

Маските за вагина се нов тренд меѓу жените и се многу популарни, бидејќи ја негуваат кожата во тој дел, кој општо е склон ко иритации.

Кога користите козметички производ наменет за интимната зона, потребно е тој да биде со совршено избалансирана ПХ-вредност и да се користи само ако тоа е неопходно. Затоа и идејата за секојдневна нега на интимата со маска за вагина не е идеална.

Запомнете дека вагината се прочистува самата преку секретот, а на вас е да избегнувате парфимирани производи, маски, влошки или какви и да се други методи кои се наменети за нега на кожата.

Постојат многу сапуни, лосиони и други производи наменети за нега, особено за по депилација. Но, секогаш имајте на ум дека е доволно да измиете со ПХ-неутрален сапун и да исплакнете со вода. На вагината не ѝ е потребна никаква дополнителна нега, за да не се доведете до ризик од инфекции и алергии.

Слични објави

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ за подобрување на вашето здравје! (ВИДЕО)

Igor

Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот: Ако чувствувате дека ви се менува гласот, веднаш посетете лекар

Еспресо

Домашен сапун кој ги отстранува сите влакна, заборавете на восокот и бричевите (РЕЦЕПТ)

Igor

Во екот на пандемијата на коронавирусот, зошто е потребен витаминот К?

Еспресо

Лапни, голтни: Монте – Неодоливо вкусна торта која не се пече (РЕЦЕПТ)

Igor

СОЧНИ ДЕТАЛИ: Зошто Меган се разведе и што барала од сопругот во случај на бременост?

Igor

Остави Коментар

оне × три =

Слични објави

Сите лековити својства на маслинките

Igor

Препородете го својот имунитет со овој домашен тоник

Еспресо

Лек за душата и телото: Римските војници се капеле во вода со мајчина душичка за да зајакнат

Теодора Циклевска

СЛЕДЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Овие промени на кожата се симптоми на СЕРИОЗНИ ЗАБОЛУВАЊА

Igor

НАЈЛЕСЕН РЕЦЕПТ за бела пита од макарони

Igor

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor