Мајките кои биле позитивни на ковид-19 за време на бременоста пренесуваат антитела на своите бебиња

Бремените жени кои имаат ковид-19, пренесуваат антитела против овој вирус на своите деца, откриле истражувачи од Универзитетот во Пенсилванија. Студијата е објавена во списанието „JAMA Pediatrics“.

Заштитата на новороденчињата од инфекција првенствено зависи од антителата кои се пренесуваат од мајката на бебето преку плацентата.

Ова исто така се однесува и на заштита од „SARS-CoV-2“, меѓутоа, деталите за пренесувањето на антителата во овој случај сè уште не се целосно разјаснети, пишува „Газета.ру“.

Profimedia
Profimedia

Истражувачите откриле дека колку порано идната мајка се заразува со коронавирус, во првите месеци од бременоста, толку е поголема концентрацијата на антитела во крвта на папочната врвца.

Нашите резултати се целосно во согласност со она што би можело да се очекува од студиите и за други вируси“, вели професорот Скот Хенсли, еден од авторите на студијата.

Истражувачите следеле 1.714 жени кои родиле помеѓу април и август 2020 година. 83 од нив биле позитивни на ковид-19, а кај 72 бебиња научниците откриле антитела во крвта на папочната врвца, без оглед на тоа дали мајката имала симптоми на вирусот или не.

Profimedia
Profimedia

Кај околу половина од децата, нивото на антитела било исто или поголемо отколку кај мајката, а во ¼ од случаите било дури 1,5 до двапати повисоко.

Антителата на „SARS-CoV-2“ преминале во плацентата и кај тешките и кај асимптоматските форми на коронавирусот“, велат авторите.

Нивната концентрација во крвта на папочната врвца, директно покажа колку антитела има во крвта на бремената жена и колку била силна инфекцијата. Ова покажува дека антителата можат да го заштитат фетусот од инфекција“, велат истражувачите.

unsplash

Антителата кои ја преминале плацентната бариера се „имуноглобулин Г“, кој се создава неколку дена по инфекцијата и најверојатно обезбедува долгорочна заштита од коронавирусот. Ниту едно бебе немало немало „имуноглобулин М“, кои се појавуваат веднаш по инфекцијата.

Ова, забележуваат научниците, доведува до заклучокот дека самите деца не се заразени со коронавирус.

Научниците сè уште не можат да кажат дали овие антитела ќе бидат доволни за максимална заштита на новороденчињата од вирусот. Како што велат тие, потребни се дополнителни истражувања.

Исто така, научниците треба да испитаат дали однесувањето на антителата генерирани по болеста и по примена вакција се разликуваат.

EPA-EFE
EPA-EFE

Претходните опсервации покажаа дека антителата генерирани по ковид-19, биле помалку активни низ плацентната бариера од антителата по вакцинација против грип и кашлица. Можно е, по вакцинацијата против „SARS-CoV-2“, реакцијата да биде поголема, но тоа треба дополнително да се истражи.

Бремените жени не учествувале во испитувањата на вакцини против коронавирусот, а до пред неколку дена, ниту пак им било сугерирано дека можат да ја примаат вакцината.

По апелот на американските експерти, СЗО ја ажурираше препораката во врска со вакцинацијата против коронавирус во бременоста.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Појадок за слабеење: Намирница со која се губат двојно повеќе килограми

Igor

Германски рецепт за прочистување на крвните садови

Igor

Здрава храна за вас, но опасна за вашето домашно милениче: Што не смее да јадат кучињата и мачките!

Еспресо

Дали морковите се навистина добри за вашите очи? Интересна приказна која датира од Втората светска војна

Слободен Печат

Нова студија открива: Поголемата консумација на јајца може да предизвика дијабетес

Еспресо

Колку алкохол треба да испиете пред да ослабне вашиот имунолошки систем?

Еспресо

Остави Коментар

пет × пет =

Слични објави

Зошто се појавува хроничното воспаление и како да се победи

Еспресо

Ќе се ИЗНЕНАДИТЕ што би се случило кога СИТЕ БИ ПРЕСТАНАЛЕ ДА ЈАДАТ МЕСО (ВИДЕО)

Igor

Комбинација за која тврдат дека спасува животи

Igor

Сезона на јасмин: Природен лек за добар на сон

Igor

Одличен природен тоник за подобрување на имунитетот

Igor

Колку отров има во едно јаболко (ВИДЕО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian