24.8 C
Скопје
15:04 - 13 август, 2022

(Видео) Пукање во Чикаго за време на парадата за 4 јули, петмина убиени, 16 ранети; бендот свири додека луѓето бегаат

Пет лица се убиени, а 16 ранети кога вооружен маж почна да пука 10 минути по почетокот на парадата за 4-ти јули во Хајленд Парк во понеделникот наутро, соопштија властите, а пренесува Чикаго Сан-тамс.

Се случило стампедо од луѓе принудени да ја напуштат забавата. Бендот продолжил да свири, несвесен што се случува.

Пукање се случи на парадата на 4 јули во САД во северното предградие на Чикаго, Хајленд Парк, а полицијата интервенирала.

Очевидците велат дека виделе крвави тела покриени со чаршафи.

Новинар на Сан-тајмс видел три крвави тела покриени со чаршафи. Чикаго Сан-тајмс објави дека парадата започнала околу 10 часот по локално време, но ненадејно била прекината по 10 минути, по истрели од огнено оружје.

Неколку сведоци изјавија за весникот дека слушнале истрели. Стотици учесници, од кои некои облеани со крв, избегале, оставајќи колички, ќебиња и други предмети зад себе. „Одете си, тука не е безбедно“, им рекле полицајците на луѓето.

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....