24.8 C
Скопје
13:21 - 13 август, 2022

Зеленски во Лугано: „Уништени се 800 згради, училишта, градинки…, 79 болници“, за обнова на Украина се потребни 100 милијарди евра

Украинскиот претседател се обрати со говор во Лугано каде се одржува конференцијата за обнова на Украина, на која присуствува и претседателката Фон дер Лајен: „Мораме да се погрижиме Украина не само да ја добие војната, туку и мирот“.

„Руската агресија против Украина не е само обид да ја преземе нашата земја и да ги уништи нашите државни институции и независност.Тоа е многу поширока конфронтација на спротивставени перспективи на недемократскиот и антиевропски систем. „Москва сака да докаже дека Европа е слаба и дека не може да ги брани своите вредности“. Ова го изјави претседателот Володимир Зеленски во видео-врска на конференцијата за обнова на Украина во Лугано.

Затоа, обновата на Украина не е само локален факт, туку е мисија на целиот демократски свет. Украинскиот лидер објаснува: „Со отпорот на руската агресија, Украина ја спроведе најголемата реформа на евроатлантската област, ја зближивме Европа и повторно го зајакнавме НАТО, како што не сме виделе со години“.

Украинскиот претседател ги пресмета загубите и штетите. Од почетокот на руската инвазија во Украина се уништени околу 800 илјади згради. „Уништени се училишта, универзитети, градинки, влијаејќи на нашиот образовен систем“, „Погодени се 79 болнички единици“.

Според Зеленски, лансирањето проектили врз цивилни цели „не е воена тактика“, туку е „метод на терористичка држава која сака да потврди дека нашиот демократски избор не е остварлив“. „Повеќе од 12 милиони Украинци беа принудени да станат бегалци или раселени лица“, рече Зеленски, „некои од нив ќе се вратат дури иако веќе немаат дом во истиот град, а по оваа војна ќе биде тешко да се чувствуваат како дома.“

На дводневната конференција се разговара за тоа како да се соберат 100 милијарди евра за Украина да може повторно да се врати во нормален живот по завршувањето на руската агресија. Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека земјата може после војната да излезе „посилна отколку пред руската инвазија“.

Слични објави

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....