-7.2 C
Скопје
01:35 - 9 февруари, 2023

ТИРАМИСУ ТОРТА: Рецепт кој МОРА да го пробате веднаш, задоволство кое нема да ве чини повеќе од 300 денари!

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking).

Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни направи тирамису торта. 

инстаграм

– Ова е рецепт  кој МОРА да го пробате ама уште веднаш. Ова не го кажувам тукутака, верувајте ми! Пробајте ја тортава уште во прва прилика… ќе се вљубите! – вели Мартина и додава – „Потребни ви се 4-5 главни состојки, а и нема да ве чини повеќе од 300 денари“.

Намирници

1 пакетче готови кори

За филот – 250 грама маскарпоне,

250 мл слатка павлака (хопла),

50 грама рендано чоколадо,

2 пудинзи од ванила сварени во 400 мл млеко и 200 грама шеќер,

200 мл нескафе

какао или кафе за наросување одозгора

ПОДГОТОВКА

За филот најпрво сварете 2 кесички пудинг во 400 мл млеко со 200 гр шеќер. Оставете го да се излади.

Настрана изматете слатка павлака, додадете го маскарпонето и пудингот и убаво измешајте, па додадете го ренданото чоколадо.

1 лажица нескафе и 1 лажица шеќер измешајте со 200 мл топла вода.

Секоја кора пред филот натопете ја со неколку лажици нескафе.

Редете кора-фил-кора-фил-кора-фил, па наросете какао.

Тортата може да ја послужите веднаш или да ја оставите кратко да се се излади.

инстаграм
инстаграм

 

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....