24.8 C
Скопје
12:51 - 14 април, 2024

Специјален гостин во Белата куќа – Метју Меконахи: „Време е за промена“

„Мојата сопруга и јас ги запознавме семејствата на Увалде, кои го чуваат споменот на нивните деца. Тука сум затоа што дојде време за вистинска промена”, изјави актерот – оскаровец.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CTV News (@ctvnews)

На дневниот брифинг во Белата куќа вчера зборуваше специјален гостин: актерот Метју Меконахи како Тексашанец од Увалде, татко и сопственик на пиштол.

Холивудската ѕвезда отворено зазеде страна против оружјето по масакрот во основното училиште во неговото родно место, каде што загинаа деветнаесет деца и две учителки. Метју Меконахи накратко се сретна со американскиот претседател Џо Бајден за да разговара за оружјето пред да присуствува на брифингот во Белата куќа. Портпаролката Карин Жан-Пјер рече, прецизирајќи дека холивудскиот актер сака да ја искористи својата „платформа за да ги покани лидерите да преземат акција за ставање крај на бесмислените убиства и да одобрат разумни мерки за одговорност за оружје за кои знаеме дека ќе спасат животи“.

„Мојата сопруга и јас ги запознавме семејствата на Увалде, кои го почитуваат споменот на нивните деца. Тука сум затоа што дојде време за вистинска промена”, рече Метју Меконахи (52), холивудска ѕвезда, глумејќи во филмови како “The Gentleman“, „A Life in Smoke“ и „Time to Kill“. „Овој момент е различен. Имаме прозорец на можности што никогаш не сме го имале“, нагласи тој. „Сметам дека можеби постои остварлив пат што треба да се следи“.

Актерот повика на „промена“ во борбата против оружјето. „Потребни ни се повеќе контроли, потребни ни се регулативи, одговорните сопственици на оружје се уморни да гледаат злоупотреба на референцата за Вториот амандман.“

Меконахи рече дека дошол во Вашингтон за да ги сподели приказните на жртвите на Увалде и нивните семејства, каде што престојувал една недела по масакрот, надевајќи се дека ќе ги убеди пратениците да одобрат нови мерки.

„Јас сум татко, син на наставничка во градинка и Американец. Јас сум роден во Увалде, Тексас, затоа и решив да пишувам“ – вака започнува едиторијалот објавен во Америка Стејтсмен напишан од оскаровецот, наведувајќи дека наместо контрола на оружјето треба да се зборува за одговорност за оружјето.

„Нема уставни бариери за одговорноста за оружјето – додава тој – држењето оружје подалеку од рацете на опасните луѓе не е само единствената одговорна работа, туку и најдобриот начин да се заштити Вториот амандман“, вели глумецот.

Во написот Меконахи всушност предлага мерки веќе дискутирани, но вклучени во рамките на одговорноста: проверки на купувачите на оружје, зголемување на минималната возраст за купување на оружје од 18 на 21 година, период на чекање за продажба и за системот на „црвено знаме“ за идентификување на луѓето кои не можат да купат оружје. Актерот потоа ги повика членовите на Конгресот да „направат двопартиски компромиси“ за овие четири „разумни мерки за повторно воспоставување одговорно поседување оружје во нашата земја“.

Слични објави

Колку „тежи“ Роберто Кавали и каде ќе оди богатството: Вила од соништата, јахта, зграда во Дубаи…

еспресо

Познат српски рапер заврши зад решетки во Тајланд, го фатиле под дејство на недозволени супстанции

Еспресо

(Фото) Меган и Хари никогаш посреќни, а на социјалните мрежи ги направија лом: „Нели не сакаа внимание?!“

еспресо

Астропрогноза за недела, 14 април: Лавовите ќе пленат со харизма, Јарците мора да покажат одлучност

еспресо

(Фото) Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски: Марија во елегантна венчаница го кажа судбинското „да“

еспресо

За Раковите богатство, за Девиците изобилство: Парите и хороскопските знаци во месец мај

еспресо
Се вчитува....