17.8 C
Скопје
07:02 - 30 јуни, 2022

Редослед на настапи на финалето на Евровизија, Констракта настапува претпоследна, фаворитите од Украина – дванаесетти

Донесен е редоследот на натпреварувачките земји на финалната вечер на Евровизија, распоредени  според уметнички критериуми врз основа на извлекувањето на полувремињата одржани на прес-конференциите по двете полуфинални вечери:

1.Чешка Република
2.Романија
3.Португалија
4.Финска
5. Швајцарски
6. Франција
7. Норвешка
8. Ерменија
9. Италија
10. Шпанија
11. Холандија
12.Украина
13.Германија
14.Литванија
15.Азербејџан
16.Белгија
17.Грција
18.Исланд
19.Молдавија
20.Шведска
21.Австралија
22.Обединето Кралство
23.Полска
24.Србија
25.Естонија

Претставниците на Чешка всушност ќе настапат двапати по ред, бидејќи го затворија второто полуфинале, а го отвораат финалето настапувајќи први.

Италијанските претставници Махмуд и Бланко практично ќе бидат во директен предизвик со Шанел, шпанската претставничка на Евровизија, настапувајќи еден по друг, уште повеќе нагласувајќи ја конкурентноста поради силните меѓусебни тензии на социјалните медиуми.

Оркестарот Калуш од Украина, супер фаворит за победа, ќе настапи 12ти., а Констракта која собра многу позитивни критики со вчершниот настап во втората полуфинална вечер – пласирајќи се во финалето -ќе нстапи  24та.

Финалето е закажано за 14 мај во 21 часот.

Слични објави

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо
Се вчитува....