20.8 C
Скопје
06:39 - 24 септември, 2023

Попоски открива до кога ќе се задржи топлиот бран во Македонија

– Под влијание на многу топла воздушна маса од југ (северните предели на Африка), времето во Македонија се до вторник ќе биде многу топло со натпросеочно високи температури на воздухот кој насекаде ќе надминуваат 30 степени, понекаде тие ќе надминуваат и 35 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели ти ќе достигнат до околу 40 степени. Ув индексот ќе има многу висока вредност (вредност 8).

Токму поради ова апелираме граѓаните без потреба да не излегуваат во најтоплиот дел од денот (од 11 до 17 часот), но и да пијат што повеќе течности.

Сепак Атмосферата нема да биде во целост стабилна, па така ќе има услови за изолирана појава на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во попладневните часови.

Во Скопје времето ќе биде слично, со температура која ќе се искачува во интервалот помеѓу 35 и 36 степени.

Овој топол Африкански бран нашата територија ќе започне да ја напуша од среда па натаму, кога и температурите ќе опаѓаат. Повеќе, но и попрецизни информации околу ова следуваат во следните објави – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски. 

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

Нема договор, штрајкот во Холивуд продолжува, сценаристите ја напуштаат работата

еспресо

Марина Абрамовиќ доби покана од Зеленски да биде амбасадор на Украина

еспресо

(Фото) Бела Хадид уникатна во новата кампања на „Марк Џејкобс“, позира гола и без коса

еспресо

(Фото) Хедер Локлир, беше секс симбол на Холивуд, а сега го крие лицето од папараците

еспресо

(Фото) Сверина во друштво на мажот со кој ја поврзуваа

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 23 септември

Еспресо
Се вчитува....