4.8 C
Скопје
15:20 - 3 декември, 2023

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Вестите за здравствената состојба на Салман Ружди „не се добри: тој најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“. Така, Ендрју Вајли, агентот на писателот, цитиран од Њујорк Тајмс, објаснува за моментната здравствена состојба на свтекси познатиот писател Ружди, прободен со нож вчера во тек на едно предавање во Њујорк.

Полицијата го уапсила напаѓачот, кој дејствувал како маскирано лице, и идентификуван како Хади Матар, 24 годишно момче од Њу Џерси, пренесува Ла пресс.

Според полициските извештаи, писателот бил прободен најмалку еднаш во вратот и еднаш во стомакот.

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Слични објави

(Видео) Дино Мерлин напишал три песни за новиот албум на Здравко Чолиќ: Отсекогаш се дружев со сараевскиот народ

Еспресо

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо
Се вчитува....