10.8 C
Скопје
09:55 - 10 декември, 2022

Како Ана де Армас стана Мерилин Монро? Дојдов на аудиција, го прочитав текстот, но не разбрав ниту збор…

Ана де Армас 32-годишната Кубанка според многумина е една од најубавите актерки на денешницата, а последниве недели стигна во центарот на вниманието откако излезе новиот хит на Нетфликс „Blonde“, во кој таа го толкува ликот на познатата холивудска дива Мерилин Монро.

Со русата коса и ненападната шминка, Армас неверојатно потсетува на Мерилин. Овој филм е продолжение на нејзината кариера, пред тоа имаше улога во серијалот за Џејмс Бонд, во филмот „No time to die“.

Ана де Армас е родена во Куба, во градот Санта Круз дел Норте. Нејзините баба и дедо се Шпанци, кои и овозможиле шпанско државјанство. Живеела во Мадрид, како 18-годишна. Уште таму станала позната актерка, во серијата „Интернат“, која се снимаше од 2007 до 2010 година.

После тоа, заминала во САД и решила да го оствари американскиот сон. Во Америка дошла на 25 години, а англискиот јазик го научила за само неколку месеци.

– Дојдов на аудиција, го прочитав текстот, но не разбрав ниту збор. Едноставно морав брзо да го совладам англискиот јазик – истакна таа во едно интервју.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by A N A D E A R M A S (@ana_d_armas)

Моментално Ана де Армас е една од најбараните актерки во Холивуд.

Во интервју за англискиот The Sunday Times, Ана откри дека се обидела да се ослободи што подобро да го „симне“ акцентот на Мерилин Монро:

„Ми требаа 9 месеци вежбање на дијалектот и неколку ADR сесии. Беше навистина мачно и многу исцрпувачко. Мозокот ми беше испржен.“

И покрај напорната работа, актерката рече дека има голема почит кон Мерилин:

„Размислував многу како жена во оваа индустрија, но и воопшто, за тоа како одредени работи од 1930-тите, 1940-тите и 1950-тите се толку поврзани со денешницата. И како, ако немаш силна поддршка, да речеме со семејството и пошироко, навистина е тешко да успееш. Навистина тешко.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....