17.8 C
Скопје
02:02 - 26 мај, 2024

Илон Маск НЕ ВЛЕГУВА во бордот на Твитер: ЕВЕ ЗОШТО

И покрај тоа што стекна 9,2 отсто од акциите на Твитер, стана главен акционер и не крие дека сака да промени некои карактеристики на оваа платформа, Илон Маск нема да стане член на одборот на директори на социјалната мрежа.

Веста ја потврди извршниот директор на Твитер, Параг Агравал, кој објасни дека одлуката ја донел самиот Маск.

Во моментов не се познати вистинските причини што го натераа тајкунскиот – извршен директор на Tesla и Space X да се откаже, но според аналитичарите тие може да се најдат во премногу активности кои веќе се во рацете на Маск, кој моментално раководи со проширување на Tesla и развој на сателитски Интернет сервис Starlink и новиот вселенски брод Starship за SpaceX.

Милијардерот, уште пред да се објават вестите за стекнувањето на акциите, твитна за промените што ќе ги земе предвид за социјалната мрежа. Преку некои анкети наменети за над 81 милион луѓе кои го следат, тој предложи да се додаде опција за да може да уредуваат твитови по објавувањето и да го направи алгоритмот достапен за сите.Но и да се елиминира рекламирањето, што би било тешко, со оглед на тоа што претставува околу 90% од приходите што ги имаше платформата во 2021 година. И, конечно, да се трансформира седиштето на Твитер во Сан Франциско во засолниште за бездомници.

Иако Агравал му посака добредојде на Маск велејќи дека сака да работи заедно со него за да го подобри Твитер, тој исто така јасно стави до знаење дека „директорите даваат совети и проценки воопшто“, но и дека „активностите и одлуките ги одредуваат директорите и вработените на Твитер“.

На чекорот на повлекување на Маск, Агравал сепак потврди дека „Илон е нашиот најголем акционер и ние сме повеќе од расположени за негово учество“. Вратата на Твитер, секако се уште останува широм отворена за Маск.

Слични објави

Јелена Карлеуша „за коси“ ја фати Северина: „Не ме интересира ништо поврзано со Душко“

еспресо

Се огласи отуѓениот сопруг на Јелена Карлеуша: Еве зошто Душко ѝ се јавил на Северина

еспресо

Соседите откриваат какво е семејството на Јована Јеремиќ: „Малку се чудни…“

еспресо

Сè што се знае за ракот на Кејт Мидлтон: Нема да се врати до крајот на годината

еспресо

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо
Се вчитува....