2.8 C
Скопје
05:11 - 21 април, 2024

Гувернер антиваксер, претседател во сенка на Трамп: Кој е Рон ДеСантис, „ентузијастичкиот шампион на конзервативизмот“?

На претстојните претседателски избори во САД, републикански кандидат можеби нема да биде Доналд Трамп, туку гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис. ДеСантис, кој освои убедлива победа во првиот круг на среднорочните избори во САД, може да ја зголеми поддршката за Републиканската партија меѓу народот, иако Трамп не верува во тоа.

Сепак, според американските политички аналитичари, токму Трамп ги спречи републиканците да спроведат „црвен бран“ на последните избори поради неговата реторика и непопуларните кандидати. Трамп, од своја страна, го предупреди ДеСантис да не се кандидира во 2024 година, заканувајќи се дека ќе објави некои инкриминирачки информации за конкурентот во неговата партија.

Се очекува Доналд Трамп да ја објави својата кандидатура за претстојните претседателски избори во САД на 15 ноември. Во меѓувреме, сè повеќе се шират гласини дека може да се кандидира и ДеСантис.

Прославите што ја одбележаа неговата победа на Флорида беа бурни, при што обожавателите на победникот извикуваа „Уште две години!“ – мислејќи на претседателските избори во САД, бидејќи мандатот на гувернерот е 4 години.

Во меѓувреме, атмосферата во домот на Трамп во Флорида, во Мар-а-Лаго, беше вознемирувачка ноќта на изборите. Очигледно претпазлив во натреварот во кој е втурнат со попопуларен партиски колега, Трамп изјави за Фокс њуз: „Не знам дали (ДеСантис) ќе излезе на гласање. Мислам дека ако се кандиира може многу да се повреди. Мислам дека нема да биде добро за партијата“.

Ова не е прв пат Трамп да се заканува дека ќе дава штетни информации за конкурентите, забележува Би-Би-Си. Интересно, тој го нарече ДеСантис „добар човек“, уверувајќи: „Нема тепачки меѓу нас„ и „јас сум многу повисоко на анкетите“.

Антиваксер  и ограничување на правата на ЛГБТ: по што е познат Рон ДеСантис

ДеСантис е релативно новодојденец во политиката, но неговото општо признание порасна откако ја презеде функцијата гувернер на Флорида во 2019 година.

Политичарот се позиционира како ентузијастички шампион на конзервативизмот. Сега тој повторно ја презеде функцијата, откако ги надмина сите очекувања во однос на бројот на гласови.

ДеСантис навистина има шанса да се натпреварува со Трамп, пишува Гардијан: Анкетата на републиканската маргина во 2024 година му дава на Трамп значително водство, но ДеСантис е единственото име кое редовно добива двоцифрена поддршка. Досега тој победува на анкети во кои не бил вклучен и Трамп.

Сепак, медиумски извори забележуваат дека ДеСантис може да одбие да се кандидира, не сакајќи конфронтација со Доналд Трамп и планирајќи да ги чека претседателските избори во 2028 година.

Што се однесува до политичката позиција, ДеСантис е познат по тоа што ја критикуваше политиката на строги ограничувања на карантин за време на пандемијата, задолжителните вакцини и по борбата против левичарските идеи (на пример, тој го воведе Денот на жртвите на комунизмот во Флорида).

Покрај тоа, тој воведе законски ограничувања за пристапот на ученици под 10 години до информации за SOGI (сексуална ориентација и родов идентитет), за што е жестоко критикуван од ЛГБТ заедницата во државата.

(Фото) Сосема различна од Меланија Трамп: Убавата сопруга на Рон ДеСантис е махерка за справување со катастрофи, а го победила и ракот

Слични објави

„Ајде веќе!“: Харис ѝ се дерел на Мелина пред сите, не сакал да дава изјави за медиумите

Еспресо

Единаесет милиони прегледи за 11 часа: Тејлор Свифт на најубав начин му оддаде почит на легендарниот филм, овој детаљ ги воодушеви сите

еспресо

Цеца Ражнатовиќ откри кога Анастасија и Немања ќе се венчаат: Еве ги деталите за свадбата на деценијата

еспресо

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо
Се вчитува....