6.8 C
Скопје
06:16 - 4 март, 2024

Германската фудбалска легенда Франц Бекенбауер почина на 78-годишна возраст

Германскиот фудбалер и тренер Франц Бекенбауер почина на 79-годишна возраст. За ова пишува Spiegel.

„Со длабока тага објавуваме дека мојот сопруг и нашиот татко Франц Бекенбауер почина мирно во сон вчера, недела, опкружен со своето семејство“, изјави сопругата на фудбалерот Хајди Бекенбауер.

Семејството на Бекенбауер апелираше до јавноста секој што го сакал, може да го оплакува фудбалерот, но „тоа да го направи во тишина и да се воздржи од поставување прашања за причината за смртта“, пишува изданието.

Франц Бекенбауер е роден во Минхен во 1945 година. Во 1960-тите, тој ја започна својата кариера во Баерн Минхен како јуниор, каде брзо се издигна и стана најдобар играч на тимот од Минхен. Освои четири национални титули, беше трикратен освојувач на европски купови и победник на Светското првенство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Franz Beckenbauer (@franzbeckenbauer)

По излегувањето од прелиминарната рунда на Европското првенство 1984 година, Бекенбауер стана менаџер на тимот на ДФБ, без да има тренерска лиценца. Фудбалерот го предводеше тимот директно до финалето на Светското првенство 1986 година против Аргентина, победувајќи ја репрезентацијата со резултат 2:3. Четири години подоцна, тие им се одмаздија на Диего Марадона и неговите соиграчи со освојување на Светското првенство во Рим.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Franz Beckenbauer (@franzbeckenbauer)

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....