14.8 C
Скопје
10:49 - 2 јуни, 2023

(Фото) Последната фотографија на Тина Тарнер: Природна, без шминка, со прослава на животот и поинаков концепт за гордоста

Додека обожавателите ширум светот и познатите личности тагуваат за смртта на легендарната рок икона Тина Тарнер, последната фотографија направена од пејачката се појави на интернет.

Легендарната музичарка прославила значајна пресвртница во животот на последната фотографија што ја споделила пред нејзината смрт. На снимката, објавена на Твитер во март 2021 година, пејачката позира во пријатна домашна атмосфера, облечена во црни панталони и џемпер, со природна коса и сосема без шминка.

Последната фотографија на Тарнер Twitter @tinaturner

На фотографијата Тарнер е насмејана и со кренати тупаниците, а позира пред големиот ТВ екран додека зад неа е пуштен документарецот „Тина“ на HBO, приказна за нејзиниот необичен живот.

Со постираната фотографија, таа ја изрази својата возбуда за филмот: „Многу сум возбудена што ќе го споделам овој филм со вас – гледањето на сцените од концертот ме натера повторно да доживеам некои од најгордите моменти од мојот живот. Едноставно морав да пеам и да танцувам околу мојата дневна соба“.

Размислувајќи за нејзината славна шестдецениска кариера во документарецот, Тарнер го доведе во прашање концептот на гордост: „Некои луѓе велат дека треба да бидам горда за животот што го живеев и настапите што ги остварив. Сум. Но, кога ќе престанеш да се гордееш? Мислам, кога и како полека ќе почнеш да се поклонуваш? Само да заминеш?“

Големата Тина Тарнер почина во својот дом во Куснахт, во близина на Цирих, Швајцарија, на 83-годишна возраст, по долга борба со болеста. Соопштението на нејзиниот официјален Инстаграм ја пренесе длабоката тага за нејзиното заминување и истовремено го прослави нејзиното трајно влијание врз светот:

„Со нејзината музика и нејзината безгранична страст за животот, таа маѓепса милиони фанови ширум светот и ги инспирираше ѕвездите на утрешниот ден. Денеска се збогуваме со драга пријателка која ни ја остави на сите нас нејзината најголема работа: нејзината музика. Сето наше искрено сочувство оди на нејзиното семејство. Тина, многу ќе ни недостигаш“.

По веста за нејзината смрт, славните личности како што се Меџик Џонсон, Шер, Бијонсе и многу други, се огласија на социјалните мрежи со сите почести за пејачката.

Мараја Кери, во објава на Инстаграм, ја опиша Тарнер како легендарна, икона и дива суперѕвезда, нагласувајќи го нејзиниот неверојатен талент, додека Ники Минаж го изрази своето восхитување, препознавајќи ја Тарнер како легенда и икона. Џенифер Хадсон оддаде почит на нескротливиот дух и издржливоста на Тарнер, признавајќи ја како кралица на рокенролот и изразувајќи благодарност за наследството што го остава зад себе.

Влијанието на Тарнер се прошири надвор од музиката, бидејќи таа исто така остави свој белег во светот на модата. Тина Тарнер зад себе го остава нејзиниот сопруг, Ервин Бах и две од нејзините четири деца, но остава и извонредно наследство кое засекогаш ќе се памети и слави.

 

 

Слични објави

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо
Се вчитува....