10.8 C
Скопје
09:14 - 10 декември, 2022

(Фото) Инспирација: Која е шеика Моза бинт Насер Ал-Миснед, убавата „мајка“ на катарското образование

Со Светското првенство во Катар отркиваме многу и за кралското семејство, а особено внимание овие денови привлекува нејзиното височество Шеика Моза бинт Насер Ал-Миснед, која продолжува да не инспирира.

Таа е застапничка на важноста на образованието и зазема став за заштита на едно од најосновните права на човештвото,

Нејзиното височество Шеиха Моза бинт Насер Ал-Миснед од Катар е олицетворение на фразата „води се по примерот“. Таа својата позиција, ресурси и интелигенција ги посвети во служба на општеството веќе долги години.

Нејзиното височество цврсто верува во трансформативните способности на образованието. Тоа се гледа во нејзините бројни неуморни напори и начинот на кој таа го објавува својот став, отворено и јавно, за да ја испрати најсилната можна порака. Преку нејзините програми, таа ја гради основата на образованието во Катар за да ги подготви младите луѓе во нејзината земја да излезат во светот и да остават белег.

Моза бинт Насер ал-Миснедла е миленичка од трите сопруги на таткото на сегашниот емир Тамим (негова мајка), односно сопруга на  поранешниот емир Хамад бин Калифа Ал Тани. Моза, покрај тоа што се смета за една од најелегантните жени во светот, таа е почесен доктор на пет универзитети (вклучувајќи го и Универзитетот Џорџтаун) и отсекогаш била вклучена во социјалните и образовните области. во Катар и во светот (била и специјален дописник на УНЕСКО). Таа, исто така, претседава со Fashion Trust Arabia (FTA), посветена на промоција на модата во арапскиот свет.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)

Неодамна, пред почнувањето на Светското првенство, Моза присуствуваше на одбележувањето на Меѓународниот ден за заштита на образованието од напади, што се одржа во Париз во организација на УНЕСКО.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)

Фокусот на хуманитарната работа на Нејзиното Височество е во генерацијата на утрешниот ден – децата.

Иако светот се согласува дека здравото образование е основно човеково право на секое дете, според статистичките податоци на УНЕСКО, од 2020 година, 16 милиони девојчиња и 17 милиони момчиња ширум светот не се запишале на настава ни во предучилишна возраст. Бројките за средно образование се уште позагрижувачки, со 195 милиони деца кои се уште се надвор од средното образование.

Улогите на нејзиното височество како специјален пратеник на УНЕСКО за основно и високо образование и застапник за цели за одржлив развој ѝ овозможуваат да го прошири опсегот на нејзините иницијативи и да работи на меѓународно ниво. Нејзината работа, особено со децата кои живеат во маргинализирани заедници, вклучува не само образование, туку и други витални маркери за здрав развој. Таа го основа Меѓународниот фонд за високо образование во Ирак, меѓу другите значајни проекти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)

Нејзиното континуирано партнерство со Обединетите нации резултираше со усвојување на две историски резолуции: „Право на образование во вонредни ситуации“ што беше воведено од Државата Катар на Генералното собрание на ОН под нејзино покровителство; и повик за воспоставување Меѓународен ден за заштита на образованието од напади и вооружено насилство, кој беше претставен на Социјалниот форум на Советот за човекови права во Женева во 2019 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)

Водечкиот проект на нејзиното височество, Фондацијата „Образование над се“ опфаќа неколку иницијативи кои функционираат на различни нивоа. Едуцирање на дете, заштита на образованието во несигурност и конфликти (PEIC) и Al Fakhoora, сите се програми кои работат на тоа да обезбедат децата кои живеат во конфликтните зони да имаат пристап до нивните права.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)

Платформите за високо образование во Катар забележаа неверојатен развој под водство на Нејзиното Височество. Основана во 1995 година, Катарската Фондација за образование, наука и развој на заедницата формираше образовен град во земјата, во кој се сместени некои од врвните високообразовни институти во светот. Колеџи како Универзитетот Карнеги Мелон Катар, Медицинскиот колеџ Веил Корнел во Катар, Факултетот за надворешни работи на Универзитетот Џорџтаун во Катар, Северозападен универзитет во Катар и Универзитетот Тексас А&М во Катар, како и Универзитетот Хамад бин Калифа, домашниот образовен и истражувачки институт во земјата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)

Светскиот иновативен самит за образование (WISE) е уште една платформа која го промовира подобрувањето на образовниот екосистем преку иновации. Самитот е меѓународна платформа и користи креативно размислување и дебата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)

(Фото) Сите жени на Тамим бин Хамад Ал Тани, емирот на Катар: Убавици, образовани на престижни колеџи, со страст кон модата и уметноста

Слични објави

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо

Промена на подобро: Два хороскопски знаци ќе скокаат од среќа следната недела!

Еспресо
Се вчитува....