5.8 C
Скопје
14:41 - 3 декември, 2023

Бурната љубовна приказна на Салман Ружди и убавицата Падма Лакшми: „Таа му го скрши срцето како што тој ѝ го скрши срцето на Елизабет“

Познатиот писател Салман Ружди зад себе има четири брака. Сите жени му биле многу убави и добро општествено познати. Меѓу неговите убавици, сопруга на Ружди во еден период од животот била и популарната глумица, Падма Лакшми. 

По несреќата во петокот, поранешната сопруга Падма Лакшми се огласи на Твитер со поддршка за поранешниот сопруг.

Пишувајќи на Твитер, Лакшми им рече на следбениците дека по петочниот кошмар Ружди е на пат на заздравување.

Лакшми и Ружди беа во брак помеѓу 2004 и 2007 година.

А нивната љубовна приказна своевремено привлекуваше големо внимание во медиумите. Чуден пар? Убавица и писател.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HollywoodLife (@hollywoodlife)

Салман Ружди, кој беше нападнат во петокот по децении смртни закани, ги помина последните години уживајќи во општественото внимание додека привлекуваше низа помлади жени – и покрај тоа што една од неговите четири поранешни сопруги го критикуваше дека е како разгалено бебе на кое му требаше постојана пофалба и чест секс.

Брачниот љубовниот живот на Ружди започнал со неговата прва сопруга Клариса Луард, која ја запознал на поп концерт во Обединетото Кралство во 1969 година. Луард, која стана висок службеник за литература во Советот за уметност на Англија, се ожени со Ружди во 1976 година, а парот го доби синот Зафар три години подоцна. Иако се разведоа во 1987 година, тие останаа блиски пријатели, а Ружди наводно остана покрај неа и кога таа почина од рак на дојка на 50-годишна возраст во 1999 година.

До моментот кога Луард почина во 1999 година, Ружди веќе беше во брак уште два пати. Тој се венча со американската финалистка за Пулицеровата награда Маријана Вигинс во 1988 година, а потоа и со уредничката Елизабет Вест во 1997 година.

Ружди потоа се ожени со Елизабет Вест во 1997 година, а двајцата го добија синот Милан во 1999 година. Писателот претходно изјави дека тој и Вест, авторка и уредничка, веќе почнале да се разделуваат кога тој сакал да се пресели во САД, а таа сакала да остане во Англија и да има уште едно дете. По спонтан абортус, парот официјално се раздели во 2004 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Padma Lakshmi (@padmalakshmi)

Живот со убавицата Падма Лакшми

По разделбата од Западот, Ружди веднаш се впушти во светот на познатите по личности, и набргу се ожени со преубавата моделка, водителка, готвачка и глумица Падма Лакшми во 2004 година.

„За мене беше прекрасно затоа што конечно имав некој што ме разбира бидејќи и тој беше Индиец и исто така живееше на Запад и беше многу агилен во навигација во тие два света“, рече севоевремено глумицата.

Салман е роден во Бомбај, Индија, во 1947 година. Додека работеше како копирајтер за рекламна агенција, тој започна книжевна кариера која ќе биде обележана со меѓународно признание, но и со смртни закани. Со неговиот четврти роман „Сатански стихови“, го навлече на себе гневот на муслиманскиот свет кој го осудија за, како што сметаа, богохулните референци на животот на пророкот Мухамед.

За љубовната страна на познатипт писател доста се дознава и од  мемоарите на американска актерка и ТВ презентерка со индиско потекло Падма Лакшми, објавено во 2016 година. Во книгата со наслов „Љубов, загуба и што јадевме“, ѕвездата е искрена за нејзиниот личен живот, вклучувајќи го и нејзиниот неуспешен брак со познатиот автор Салман Ружди, добитник на Букерова награда.

Падма и Салман се запознале во 1999 година: преубавата актерка имаше 28 години, нејзиниот љубовник имаше 51 година. Писателот беше оженет, но тоа не стана пречка за бурна романса. Во 2004 година, парот се венчаше и живееше во целосна идила неколку години: секое утро Ружди ѝ носел појадок на својата млада сопруга во кревет. Меѓутоа, кога актерката почнала да има сериозни здравствени проблеми, нејзиниот сопруг не бил подготвен за тоа. На Падма ѝ била дијагностицирана ендометриоза, поради што речиси целосно ја изгубила сексуалната желба и почнала да има неподносливи болки во стомакот. Таа сè повеќе одбивала да води љубов со сопругот, а тоа го разбеснувало: во книгата актерката се сеќава како Салман ја навредувал, ја нарекувал „лоша инвестиција“ и ја понижувал на секој можен начин. Така, ѕвездата морала сама да се справи со последиците од бројните операции, бидејќи сопругот постојано бил на пат и одбивал да учествува во животот на некогаш саканата жена.

instagram

За жал, дури и по разводот од писателот во 2007 година, несреќите на убавицата не завршија. Таа почна да излегува со тајкунот Тед Форстман (кој беше 30 години постар од неа) и требало да се омажи за него, но нејзиниот љубовник починал во нејзините раце од рак на мозокот. Во својата автобиографија, Падма искрено зборува и за аферата со таткото на нејзината ќерка Кришна, финансиерот Адам Дел. Актерката забременила од него кога била во врска со Форстман, а во почетокот не сакала Адам да учествува во животот на детето, бидејќи Тед се согласил да го воспитува девојчето како свое. Во иднина, Дел го доби правото да ја види својата ќерка, која, патем, стана сопственик на импресивно богатство – пред неговата смрт, Форстман отвори фонд на името на девојчето, со што ја обезбеди со огромно богатство. Откако пак, Лакшми се опорави од загубите и неуспешните врски се фокусираше на кариерата и на нејзината сакана ќерка. Денес таа е светска ѕвезда, а на листата на нејзините прочуени мажи се најде и холивудкста ѕвезда Ричард Гир, со кого актерката беше околу шест месеци.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Padma Lakshmi (@padmalakshmi)

Пикантериите од животот на Падма и Салман

ПАтиштата на Ружди и Лакшми првпат се вкрстиле во 1999 година. Двајцата се запознале на забава во Њујорк. Во тоа време тој сè уште бил во брак со својата трета сопруга, Елизабет Вест. Падма, во тоа време, беше позната моделка и актерка. По првата средба веднаш се нашле заедно во кревет. „Ме заведе со своите зборови“, рече таа. Бев прилично занесена“.

„Го сакам до смрт“, изјави Падма за Салман за магазинот „Татлер“ во 2000 година. „Мислам дека тој покажа неверојатна количина на нежност пред невидени конфликти. Тоа е она што ме возбудува: неговото достоинство… тој е млад во душата“.

Таа, во тоа време, ја презеде вината и за критиките на Салман за трошење премногу време на холивудската забава. „Единствената причина зошто Салман оди во клубови е затоа што јас го извлекувам од дома и го носам таму“, рече таа. „Тој ги сака своите книги. Многу му недостасува неговата библиотека во Англија “.

Подоцна за интервју за Пипл таа вели „За нас Индијците, тој е како [Ернест] Хемингвеј“, и додава – „Замислете на млада жена во своите дваесетти години која сака книги и го објавила својот мал готвач со рецепти ѝ доаѓа овој човек“, рече таа. „Мислам, тоа беше најдоброто нешто што ми се случило во животот.  Фактот дека некој од тој калибар дури и оддалеку беше заинтересиран да ме однесе на ручек беше неверојатен“.

Романсата помеѓу Падма и Салман траеше од 1999 до 2007 година. По три години заеднички живот, парот се венча во април 2004 година. За жал, оваа романса немаше среќен крај.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Padma Lakshmi (@padmalakshmi)

Крајот на љубовта со Падма според зборовите на Салман

Ружди пишувал за нивниот брак во своите мемоари од 2012 година. Напишано во трето лице, за „Њујорк тајмс“, Салман напиша: „Нејзините чувства кон него – тој ќе научи – беа реални, но периодични. Таа беше амбициозна на начин што често ги бришеше чувствата. Тие би имале некаков заеднички живот – осум години од првата средба до конечниот развод, незабележителен временски период – и на крајот, неизбежно, таа му го скрши срцето како што тој ѝ го скрши срцето на Елизабет“.

Салман се осврна и на другиот фактор што придонел за крајот на нивниот брак: како што неговата кариера растеше, така се зголемуваше и неговата огорченост. „Само сакав да направам нешто друго сам“, изјавил своевремено . „Само го сакав мојот идентитет“. Салман, во своите мемоари, сугерираше дека таа е конкурентна „и иако тој ја блокираше светлината… таа не сакаше да игра во позадина“. И покрај оваа кавга, Падма долги години потоа велеше дека сè уште го сака и „сè уште го сметам за дел од моето семејство“.

Салман излегуваше со уште неколку жени откако заврши неговиот брак со Падма. Во 2019 година, наводно, бил во врска со Рејчел Елиза Грифитс, според Пејџ Сикс. Во тоа време таа беше 40-годишна поетеса и уметница.

Слични објави

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо

Астро прогноза за недела, 3 декември

Еспресо
Се вчитува....