9.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ФОТО СТОРИЈА) ВО ДВОРОТ НА ЖЕНАТА СО ЦВЕТНО ИМЕ – ЈАСМИНА: И зиме, Пинтија мириса на пролет

Денес разговораме со Јасмина Колеска, со адреса во Пинтија и двор од 60на квадратни метри, но и со голем цветен раскош на терасите.

Јасмина е трговска работничка, а со цвеќиња се занимава околу 15 години.

Вели дека постепено, малку по малку, си го средува дворчето, а тука се и салонските цвеќиња.

– Моја е грижата за одгледување, бидејќи уживам во нивно друштво. Секако бараат многу време, ама кога се работи со љубов не е никаков проблем, барем за мене, па затоа тие ме наградуваат со преубави цветови и плодови – ни објаснува Јасмина.

Освен цвеќињата во дворот има и киви, калинка и јаготки.

– Сарделата дефинитивно ми е најомилена, потоа розите, темјанушките, а и обетката има доста убави цвеќиња – вели жената со цветно име.

Во текот на студените денови, цвеќињата се згрижени некои во подрум,  а некои пак, во домашниот салон. Ама затоа, од мај до ноември, дворот е вистинки сјај преполн со цвеќе!

Јасмина ги советува онаа кои сакаат да почнат да се занимаваат со цвеќе дека желбата е најважна.

– Ако ги сакате и им обрнете по неколку минути во текот на денот, тие секако ќе ве наградат со својата убавина. Сарделата е најлесна за негување бидејќи е најиздржлива и во лето и во зима, а не е многу захтевна – советува нашата љубезна соговорничка.

Инаку, Јасмина е член на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

УЖИВАЈТЕ ВО ФОТОГАЛЕРИЈАТА:

фото-приватна архива

Слични објави

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.

Ѝ ВЕЛЕЛЕ ДЕКА Е ГРДА, А СЕГА Е НАЈУБАВАТА ПЕНЗИОНЕРКА НА СВЕТОТ: Супермоделот Тајра Бенкс наполни 48 години

И. Т.
Се вчитува....