(РЕЦЕПТ) МАРТИНА НИ ЗГОТВИ БРЗИ БАНИЧКИ: Вторнички кога душата ви бара нешто соленко

Супер брзи се, лесни, без сукање, месење, тегнење и слично.

Еспресо.мк започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Фото: Приватна архива

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на Инстаграм профилот (martinascookingg) .

Готви од мала, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни носи превкусен рецепт за брзи банички.

Фото: Instagram

Потребни состојки:

  • 400 гр готови кори
  • 1 шолја вода
  • 1 пециво
  • 1/2 шолја масло

Потребни состојки за филот:

  • спанаќ
  • сирење
  • јајца

 

– Кај мене се многу често на мени затоа што буквално се спремаат за 15 минути, а се супер ужина или ручек, вели Мартина.

Подготовка:

Најпрво во посебен сад измешајте вода (обична или кисела), масло и пециво.

За една баничка ви се потребни 2 готови кори. Ставете ги една врз друга. Ставете 2-3 лажици од смесата со вода и масло. Премачкајте со дел од филот (јас пола ги направив со пица фил, пола со сирење и јајце). Завиткајте и оформете. Редете ги на хартија за печење, премачкајте ги со изматено јајце и дел од смесата кој ви остана за премачкување и наросете сусам. Печете ги во загреана рерна на 180 степени околу 15/20 минути.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Слични објави

(ФОТОГАЛЕРИЈА) НЕВЕРОЈАТНА УБАВИНА ВО ЖЕЛЕЗНИЦА: Дворот на Митко и Снежана не може да се опише со зборови!

Ј.К.Д

БИЛИ АЈЛИШ ОТКРИВА: Луѓето се плашат од големи гради, изгубив многу следбеници поради нив

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.
Се вчитува....