Почина млад битолчанец кој синоќа побегнал од болница

Триесет и петгодишниот битолчанец почина од коронавирусот, откако претходно избегал од Ковид центарот во Битола каде што бил хоспитализиран. По бегството, полицијата веднаш почнала да го бара, а го пронашла откако семејството на заболениот побарало помош, па го вратиле назад во болница каде што по кратко време починал откако докторите не успеале да му го спасат животот.

Немилиот настан се случил вчера. Од Министерството за здравство ги објавија и деталите за случајот за кој што велат дека пациентот на 13.11.2020 се јавил во тријажната амбуланта и пријавил симптоми на покачена телесна температура, кашлица, без РТГ наод за промени.

На пациентот потоа му била дадена терапија, но и препорака за самоизолација и закажување кај неговиот матичен доктор.

По три дена, повторно се јавил на преглед и му била дадена ампуларна терапија, но поради влошување на состојбата тој бил хоспитализиран во суспектни пациенти. На 17.11. 2020 година бил земен брис и добиен позитивен резултат на коронавирусот.

Пациентот вчера, на 18.11.2020 година избегал од одделот на болницата каде што бил хоспитализиран.

„За бегството било известено болничкото обезбедување, МВР и директорот на КБ Битола како и епидемиологот. Во 18 часот пациентот бил донесен со возило на ИМП и медицинска екипа во вонредно тешка општа состојба, неконтактибилен, тахидиспноичен, хипотензичен со немерливи витални параметри, немерлива сатурација, со пена на устата и изразена цијаноза. Според кажувањата на медицинската екипа од ИМП пациентот со приватно возило си отишол дома наводно да се наспие и одмори и се напил средства за спиење и смирување во непозната количина, веднаш заспал и не се будел по што семејството повикало ИМП кои веднаш дошле во домот и ординирале терапија која немала ефект по што е донесен на инфективното одделение. Од страна на дежурната екипа на Ковид одделот биле преземени реанимациски мерки, но без поволен терапевтски одговор. Во 18:45 часот настапила смртта со клиничка слика на тешка кардиореспираторна инсуфициенција и престанок на работа на срцето. Во системот не постојат внесени коморбидитети“, велат од Министерството за здравство.

Преземено од Слободен печат

Слични објави

Пресметките за плати треба да се прават, Законот за финансиска помош уште не е донесен

Слободен Печат

Иван на кого му беше трансплантирано срце заминува на домашно лекување (ФОТО)

Траги од живот откриени на „мртвата“ Венера

Слободен Печат

Се прогласува вонредна состојба во Белград: На сила три нови мерки, градот станува жариште

За помалку од 100 часа, бројот на заразени од Ковид-19 во светот се зголеми за еден милион

Викенд на мртовци, а не е комедија

Остави Коментар

11 − 9 =

Слични објави

Нема потерница по насилниот советник Нефи Усеини и неговиот брат Ибро

Слободен Печат

(ВИДЕО) Андријана на 25 години ја учи азбуката – на животот!

Ја запознавме кралицата на медот (ГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат

„Маргини“ против партиски вработувања во „Комисијата за заштита од дискриминација“

Слободен Печат

Граѓаните „бомбардирани“ од политички спотови: Партиите играат на будење на емоциите кај граѓаните

Задолжително носење маска и на отворено во повеќе француски градови

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarian