Хоспитализирани се 438 лица на инфективните оддели во Скопје, голем дел од нив се на кислород

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 41 нови пациенти, поради компликации од коронавирусот. Вкупно 438 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 17 приеми, и тоа осум пациенти биле хоспитализрани на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, тројца во ковид центарот на Клиниката за неврологија, пет пациенти се примени на Клиниката за нефрологија и еден болен на Клиниката за дерматовенерологија. Во ковид центарот во ГОБ „8 Септември” имало 10 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника се примени 14 лица.

Во изминатите 24 часа, дома се пуштени 33 оздравени пациенти. Во моментот, во ковид центарот на Кожната клиника се лекуваат 23 пациенти, на Клиниката за неврологија 35 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 55 пациенти со симптоми на корона вирусот, на Клиниката за гастроентерохепатологија се лекуваат вкупно 25 лица, а во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 25 пациенти. Во ГОБ 8 Септември има 79 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 159 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 37 пациенти, од кои 10 деца и 27 возрасни.

Вкупно 438 пациенти потврдени и сомнителни за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од нив се на кислородна поддршка. И покрај големиот број приеми во текот на вчерашниот ден, утрово до 8 часот имало 15-тина слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места и на Клиниката за инфективни болести и во ГОБ „8 Септември”. Во текот на утрешниот ден ќе се отвори за прием и ковид центарот на Клиниката за очни болести со капацитет од 33 кревети. Сите новоотворени инфективни одделенија имаат довод на кислород.

Слични објави

Мадона има антитела на коронавирус: Ќе одам да вдишам воздух со ковид-19

Дерковски: Протоколот за гласање како да патува од Северниот Пол!

Австралијците ги празнат маркетите поради коронавирусот: Закани и кавги за тоалет хартија (ВИДЕО)

Наставата на далечина се приближува кон тортура

Слободен Печат

Ердоган со указ им забрани на бегалците премин преку Егејско море

Ги двоиме најбизарните прекршоци на самоизолација: Струмичанец едно шишање ќе го чини 3.000 евра

Остави Коментар

дванаесет − 5 =

Слични објави

Нема потерница по насилниот советник Нефи Усеини и неговиот брат Ибро

Слободен Печат

Синдикална група на ССНМ во „Слободен печат“: Млакиот одговор на МВР и ОЈО буди сомнежи дека заканувачите уживаат политичка поддршка

Приватните болници ќе треба да направат место за заразените од коронавирус

Андоновиќ: Антирасистите во обид да ја избришат робовладетелската историја (ВИДЕО)

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА ЗА ДЕТЕ СО РЕТКА БОЛЕСТ: Да се родело на друго место ќе имало нормален живот, тука судбината му е неизвесна (ВИДЕО)

Слободен Печат

Медена изборна земја

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarian