Д-р Жан Митрев: Јас и целиот свој тим се ставаме на располагање, кај нас нема слободен кревет и има листа на чекање

Академик д-р Жан Митрев вели дека синоќа од медиумите разбрал за планот на Владата да прогласи кризна состојба и да ги вклучи и приватните здравствени институции во справувањето со епидемијата предизвикана од ковид-19.

– Јас од своја страна ја поддржувам секоја иницијатива за ставање на сите расположливи капацитети на располагање. Уште од самиот почеток на пандемијата во месец март, ние понудивме 40 болнички кревети за интензивна нега за потребите на државата. Во меѓувреме, ситуацијата со бројот на ковид-пациенти ескалираше. Свесни сме дека состојбата е тешка и со месеци наназад, како во јавното здравство така и кај нас, имаме огромен притисок од пациенти. Нема слободен кревет и има листа на чекање, која секојдневно се зголемува, вели академик Митрев.

Тој потенцира дека работат со полн капацитет и оти персоналот им е веќе преморен, а дел и во изолација.

– Моментално 80 кревети се пополнети и имаме над 30 пациенти, кои чекаат да добијат слободен кревет. Како се отпуштаат оздравените на дневно ниво, така се пополнуваат сите кревети. Бидејќи ситуацијата е навистина сериозна, јас и целиот свој тим се ставаме на располагање да помогнеме со нашето знаење и искуство, кое го имаме од третирање на најтешките форми на инфекциите од ковид-19, вели академик д-р Митрев.

Тој додава дека околу разработка на дополнителни детали стојат на располагање и очекуваат понатамошни насоки од надлежните.

Слични објави

СО КАКОВ РЕЧНИК ПОЛИТИЧАРИТЕ ЛОВАТ ГЛАСОВИ: „Офуцани невести“, „излапени во мозокот“, „северџани“, „кругови од пеколот“

Научници влегоа во трага на коронавирусот: Не потекнува од Вухан, ниту од лабораторијата

Слободен Печат

Ганиу: Во Старата чаршија се менуваат травертински плочи, а не калдрма

Слободен Печат

Вака изгледа лето на Сатурн: Фантастичната фотографија ја снимил телескопот Хабл! (ФОТО)

Новинарите не носат панцири на фронтот за вистината

Пандемијата со коронавирусот ќе предизвика насилства и демонстрации: Кои се очекувањата за Македонија?

Остави Коментар

9 + 9 =

Слични објави

НА ПЛАЖА И ВО ВОДА НА РАСТОЈАНИЕ ОД 2 МЕТРИ: Обезбедувањето ќе го контролира почитувањето на мерките, а хотелиерите ќе бараат помош од полицијата

Пресметките за плати треба да се прават, Законот за финансиска помош уште не е донесен

Слободен Печат

Епидемиолозите не можат да ги најдат гостите од свадбата на внуката на Амди Бајрам

Слободен Печат

Четири влади кои одлично одговорија на коронавирусот: 12 лекции кои мора да ги научиме од нив

Слободен Печат

ИНТЕРВЈУ Стојко Пауновски: Заканите не влијаат врз нашата работа

Слободен Печат

РАБОТНО МЕСТО ОД СОНИШТАТА: Белгиска компанија нуди неограничен платен одмор за вработените

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarian