36.8 C
Скопје
18:27 - 18 јуни, 2024

(Видео) Кевин Костнер се расплака во Кан: „Нашиот куп пари не може да биде толку голем колку што срцето може да биде полно“

69-годишниот американски актер и филмски режисер Кевин Костнер го претстави својот филм „Horizon: An American Saga“, на кој работеше 30 години, на Канскиот филмски фестивал во 2024 година, пишува US Magazine.

Костнер, кој освои седум Оскари за Танц со волците во 1990 година, го помина денот давајќи интервјуа за медиумите во хотелот Карлтон во Кан за да го промовира филмот. Ова е првиот од четирите планирани дела на филмот, првите два ќе излезат во кината ова лето.

Кевин работел на оваа приказна 30 години и го ставил под хипотека својот имот во Санта Барбара, Калифорнија за да има пари за снимање. Тој стана не само режисер на филмот, туку и негов сценарист, а ја одигра и главната улога.

Според него претставувањето на филмот во Кан е остварување на сонот.

„Мислам дека во сè што правиме, мораме да се залагаме за себе на овој или оној начин. Мораме да се залагаме за работите што мислиме дека се важни. Не можеме да бидеме опседнати со тоа да го  направиме нашиот куп пари толку голем колку што срцето може да ни е полно… Не треба да се препушташ на конвенциите на она што другите го мислат: раскажи ја својата приказна, се надевам дека е интересна, верувај дека е возбудлива, верувај дека ќе те однесе некаде, таа не е поважна од која било друга приказна, но тоа е приказната што ја гледате кога ќе се изгаснат светлата“, рече тој.

Дејството на филмот се одвива во втората половина на 19 век. По четиригодишна крвава граѓанска војна меѓу Северот и Југот, која заврши со големи загуби и разочарувања, во следните 15 години толпи имигранти со своите сопруги и деца од исток, надминувајќи го тешкиот пат, ги нааселиле огромните земјоделски површини на Западот, истерувајќи ги домородните жители на Америка – Индијанците – од територијата. Почнала конфронтација со индијанските племиња. Семејствата на храбрите трагачи по среќна иднина се населиле на ново место, не знаејќи што ги чека таму. Жестоките војни со народите на оваа плодна земја завршија со формирање на затворени резервати, каде насилно беа чувани групи темнокожи куѓе. Првите денови биле најтешките во историјата на многу населби. Најпрво новите жители се обиделе да се договорат со луѓето, сопствениците на бескрајните прерии каде паселе стада диви коњи. Но, амбициите за превласт завршиле со немилосрдна решеност да се одземе и присвои она што им припаѓа на другите.

Гледачите ќе видат многу престрелки, бркотници, интриги и неочекувани сојузи. Ова не е само слика, туку вистинско патување низ држава која беше во војна со себе пред да стане модерни Соединети Американски Држави.

Во филмот глумеше не само Костнер како Хејс Елисон, туку и неговиот син Хејс. Сиена Милер ја играше мигрантката Френсис Китреџ.

По премиерата на филмот, кој ќе излезе на 28 јуни, Костнер не можеше да ги задржи солзите.

„Жал ми е што моравте да аплаудирате толку долго за да сфатам дека е време да зборувам за толку добар момент не само за мене, туку и за актерите кои дојдоа со мене, за луѓето кои веруваа“, рече Костнер.

На 19 мај, актерот беше награден со француски Орден за уметност и литература.

„Вие ја претставувате Америка на широки простори, Америка на слободни умови, Америка на киното и љубовта кон културата што ја споделуваме на двете страни на Атлантикот“, рече француската министерка за култура Рашида Дати на церемонијата на доделување награди.

Слични објави

Јована Јеремиќ отиде во манастир, откако се запали пекарата на вереникот: Објавила фотографија со свештеникот

Еспресо

Почина актерската ѕвезда Анук Еме: Убавица од „Ла долче вита“ и „Лола“

еспресо

Александра Шијакоска е прекрасна трудница: „Господ знаеше колку си им потребно на нашите срца…“

Еспресо

(Фото) Елена Стојановска стана балерина: Водителката играше во претстава во НОБ

Еспресо

(Видео) Јелена Ѓоковиќ направи роденденска журка до зори, а потоа падна во прегратките на Новак

Еспресо

„Опасен фраер е“! Марија Шерифовиќ откри кој е татко на нејзиниот син Марио, ја сподели оваа информација за него

Еспресо
Се вчитува....