25.8 C
Скопје
23:15 - 29 јуни, 2022

Турски трговски брод го напушти Мариупол по разговорите за житото

Ова го соопштија властите во Анкара.

Турски трговски брод денеска го напушти украинското пристаниште Мариупол по разговорите меѓу турската и руската делегација во Москва за житото блокирано во Украина поради руската воена офанзива, соопшти турското Министерство за одбрана.

Само неколку часа по завршувањето на долгата средба, турскиот трговски брод (Азов Конкорд), кој чекаше со денови, го напушти украинското пристаниште“, се вели во соопштението на министерството, во кое не е прецизирано што превезува бродот.

Тоа е „првиот странски брод што го напушти украинското пристаниште Мариупол“, кое падна во рацете на Русите во мај, се вели во соопштението.

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....