18.8 C
Скопје
15:48 - 3 март, 2024

Список на добитници на Греми наградите 2024: Били Ајлиш ја освои наградата за песна на годината

Овогодинешните Греми награди беа обележани со историски победи, возбудливи нови категории и неверојатен број таленти.

На листата на добитници на Греми се најдоа:

 

Албум на годината

Taylor Swift – Midnights – Победник 

Jon Batiste – World Music Radio

boygenius – The Record

Miley Cyrus – Endless Summer Vacation

Lana Del Rey – Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd

Janelle Monáe – The Age of Pleasure

Olivia Rodrigo – Guts

SZA – SOS

Сингл на годината

Miley Cyrus – Flowers – Победник

Jon Batiste – Worship

boygenius – Not Strong Enough

Billie Eilish – What Was I Made For? from Barbie: The Album

Victoria Monét – On My Mama

Olivia Rodrigo – Vampire

Taylor Swift – Anti-Hero

SZA – Kill Bill

Најдобар изведувач

Victoria Monét – Победник

Gracie Abrams

Fred again

Ice Spice

Jelly Roll

Coco Jones

Noah Kahan

The War and Treaty

Песна на годината

Billie Eilish – What Was I Made For? from Barbie – Победник

Lana Del Rey – A&W

Taylor Swift – Anti-Hero

Jon Batiste – Butterfly

Dua Lipa – Dance the Night from Barbie

Miley Cyrus – Flowers

SZA – Kill Bill

Olivia Rodrigo – Vampire

Најдобар поп албум

Taylor Swift – Midnights – Победник

Kelly Clarkson – Chemistry

Miley Cyrus – Endless Summer Vacation

Olivia Rodrigo – Guts

Ed Sheeran – “-” (Subtract)

Најдобра R&B песна

SZA – Snooze – Победник

Halle – Angel

Robert Glasper featuring SiR and Alex Isley – Back to Love

Coco Jones – ICU

Victoria Monét – On My Mama

Најдобар кантри албум

Lainey Wilson – Bell Bottom Country – Победник 

Kelsea Ballerini – Rolling Up the Welcome Mat

Brothers Osborne – Brothers Osborne

Zach Bryan – Zach Bryan

Tyler Childers – Rustin’ in the Rain

Најдобар поп изведувач

Miley Cyrus – Flowers – Победник

Doja Cat – Paint the Town Red

Billie Eilish – What Was I Made For? from Barbie

Olivia Rodrigo – Vampire

Taylor Swift – Anti-Hero

Комплетната листа на победници погледнете ја – ТУКА.

Слични објави

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо

Астропрогноза за недела, 3 март: За Лавовите трошоци, за Биковите убаво изненадување

еспресо

Теја Дора ќе ја претставува Србија на Евровизија: Бресквица ја освои публиката

еспресо
Се вчитува....