-3.2 C
Скопје
00:13 - 9 февруари, 2023

Што да (не)правите на големиот празник Бoгoјавлeниe –Водици: „Кој плаче или кука на Водици ќе плаче и кука цела година“

Важниот христијански празник Бoгoјавлeниe –Водици има фиксни датуми и во 2023 година, како и претходните години, се слави на 19 јануари.

Водици е голем христијански празник, затоа верниците на овој ден треба да одат во црква.
Една од главните традиции е да се земе осветена вода. Во црквите се доаѓа со празни шишенца, а потоа цела година се чуваат светите води. Може да се користи и за осветување на домот, а се верува дека многу луѓе излекувале болести со чудесната вода.

Се верувало дека не само водата, туку и снегот на овој ден има лековита моќ – со него можете да ги триете рацете и лицето за да стекнете здравје и смирение.

Според народните преданија добар знак е да се омажите/ожените или да запросите на овој ден. Се верува дека таков брак ќе биде благословен и вечен. Постои дури и соодветна изрека „Со Богојавленско ракување – до среќно семејство“.

Како и на другите црковни празници, за Водици не треба да се карате, не смее да се пцуе, да се озборува и да се клевети.
На Богојавление, не смее да чистите дома, да метете ѓубре и да фрлате храна. Сето ова се смета за лоши предзнаци кои не ветуваат добро.
Посебна забрана важи за перењето. На Водици секоја вода има магични својства, а трошењето на водата за „ситници“ е грев.
Според верувањата, солзите на овој ден се лош знак. „Кој плаче или кука на Водици ќе плаче цела година“, верувале нашите прапра баби.
На дванаесетте големи празници, во кои спаѓа и Богојавление, не се препорачува да се работи.

Постојат и народни верувања поврзани со времето на овој голем ден. Ако на Водици нема снег – тоа е знак за лоша жетва. Ако ѕвездите се видливи ноќе вечерта пред Водици – ќе има многу печурки наесен. Ако на Водици паѓа снег  – годината ќе биде плодна и радосна.  Сончев ден на Богојавление – многу жешко лето.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....