9.8 C
Скопје
01:55 - 27 февруари, 2024

Ракометарките на Ѓорче Петров со поддршката од Клиника „Жан Митрев“ ќе играат за на пласман во полуфинале

Клиника „Жан Митрев“ е медицинскиот партнер на македонскиот шампион, женскиот ракометен клуб „Ѓорче Петров“ при што се грижи за здравјето и за подобрување на перформансите на ракометарките.

Ракометарките на „Ѓорче Петров’ – ЖРК , по успешното совладување на чешкиот тим „Кинжварт“ се пласираа во четврт-финалето во Европскиот куп. На прес- конференцијата, младите ракометарки рекоа дека не се задоволуваат само со место меѓу осумте најдобри и одат кон реализација не поголеми амбиции.

Следната желба е пласман во финалето во третото по квалитет европско натпреварување во женска конкуренција.

„На почетокот на сезоната тргнавме со цел да го надминеме ланскиот пласман во осминафиналето, во што и успеавме, но мотивирани сме да направиме уште поголем успех – пласман во полуфиналето или во финалето. Се надеваме дека следната година ќе играме во Европската лига, па наскоро и во Лига на шампиони“, вели Ангела Цветановска.

Тренерот Симе Симовски смета дека ракометарките и тактички и технички може да играат за повисок резултат.

„Нема да застанеме тука, иако и ова е голем успех. Не знаеме со кого ќе играме во следно коло, но не запираме тука, продолжуваме со работа и со надградбата. Овие девојки кои се борат за „Ѓорче Петров“ се заборавени од некои структури, но тука покажуваат дека тактички и технички може да играат на високо ниво. Без разлика што ова е трето по ранг натпреварување, нас пласманот во топ 8 многу ни значи“, изјави Симовски.

Според Блаже Арсов, дипломиран физиотерапевт во Клиника „Жан Митрев“ и официјален физиотерапевт на ЖРК „Ѓорче Петров“, тие покажаа одличен ракомет,

„Физичката подготвеност на ракометарките е добра, нивната состојба се следи мултидисциплинарно, во тоа се вклучени сите специјалисти од болницата и нивната состојба се следи и со повремени целосни прегледи, при подготовка пред натпревари, а тимот од Клиника „Жан Митрев“ е поддршка и за време на натпреварите. Сега следи рехабилитација и подготовка за следните нарпревари“, истакна Блаже Арсов, дипломиран физиотерапевт во Клиника „Жан Митрев“ и официјален физиотерапевт на „Ѓорче Петров“ – ЖРК.

Следните можни противници на „Ѓорче Петров“ на патот кон полуфиналето во Европскиот куп може да биде некоја од екипите на „Гранолерс“, „Елче“, „Гран Канарија“ (Шпанија), „Михаловце“ (Словачка), „Венло“ (Холандија), „Бенфика“ (Португалија) и „Јаликавак“ (Турција).

Клиника „Жан Митрев“ е медицинскиот партнер на македонскиот шампион женскиот ракометен клуб „Ѓорче Петров“ при што се грижи за здравјето и за подобрување на перформансите на ракометарките. За физичката и кондиционата подготвеност на ракометарките на располагање им се најсовремените техники, апаратура, целосниот тим доктори специјалисти и долгогодишно искуство на тимот од Клиника „Жан Митрев“, се со цел остварување на уште подобри резултати на натпреварувањата.

Комерцијален текст.

Слични објави

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо

(Фото) Лепа Брена наздравува со шампањ во Монте Карло: Пејачката се пофали со погледот од луксузното Монако

Еспресо

Натпреварувачката која излезе од „Ѕвездите на Гранд“ во солзи даде јавно ветување: Ако Саша ме врати на натпреварот, ќе дојдам гола

Еспресо
Се вчитува....