8.8 C
Скопје
21:42 - 5 октомври, 2022

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

7 британски градови влегоа во потесниот избор на локации кандидати за домаќини на Евровизија за следната година.

Тоа се Бирмингем, Глазгов, Лидс, Ливерпул, Манчестер, Њукасл и Шефилд кои ќе се натпреваруваат за организација на настанот во мај 2023.

Своја кандидатура поднесоа 20 градови – објави Би-Би-Си – меѓу кои Лондон и Белфаст. Велика Британија беше избрана за домаќин на натпреварот, откако организаторите одлучија дека не може да биде домаќин Украина, победникот во 2022 година, од очигледни безбедносни и логистички причини со оглед на тековниот конфликт со Русија.

И Англија беше природен кандидат за преземање на организацијата на настанот, бидејќи британскиот пејач Сем Рајдер заврши на второто место оваа година во Торино. Откако беше доделен настанот во Англија, започна вообичаеното натпреварување меѓу градовите на земјата домаќин, кое го посакуваат и илјадниците посетители и вниманието на околу 160 милиони гледачи ширум светот.

Скратениот список зеде предвид низа барања неопходни за организација на големиот и комплексен настан, почнувајќи од тоа дали градовите кандидати имаат прилично голема арена која може да биде „букирана“ најмалку 6 недели пред настанот за да овозможи организација во и околу популарното евровизиско село.

Од гледна точка на локацијата, според она што Adnkronos го дознава од извори на BBC, најповолен град се чини дека е Манчестер со AO Arena која има капацитет од 21.000 луѓе, а потоа следува Resorts World во Бирмингем (15.685 гледачи во капацитет). , OVO Hydro од Глазгов (14.300), Лидс Прво Директ (13.781), Шефилд Утилита Арена (13.600), Њукасл Утилита Арена (11.000) и M&S Bank Arena во Ливерпул (11.000).

Слични објави

Хари и Меган во конфликт со Нетфликс: Во паника се, сакаат да отстранат делови од документарецот

еспресо

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо
Се вчитува....