23.8 C
Скопје
16:20 - 28 мај, 2024

Попоски предупредува на невреме: Обилен дожд и силен ветер од над 80 км/час

– Под влијание на ИЗРАЗЕНА ЦИКЛОНСКА активност со центар над Џеновскиот залив и на серија на влажни воздушни бранови, до самиот крај на оваа седмица времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Локално и повремено врнежите ќе бидат ПОРОЈНИ и ОБИЛНИ (над 70 л/м2), со што е можна појава на локални ПОПЛАВУВАЊА.

Особено во четврток локално ќе биде нестабило со интензивен пороен дожд, грмежи и силен јужен ветер. Локално овие процеси би можело да бидат застапени во форма на НЕВРЕМЕ.

Ќе дува ЗАСИЛЕН, повремено СИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец (над 80 км/час). На високите планини и тоа особено на северозапад ќе има врнежи од снег и ќе се формира ПОЗНАЧИТЕЛНА снежна покривка.

Температурите овие денови насекаде ќе се искачуваат над 10 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели температурите ќе се искачат до околу 20 степени.

Поради силниот ветер кој се очекува препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

Големо заладување на времето и врнежи од снег и на пониските места (градови) се очекува за време на викендот. На планините тогаш снежната покривка ќе надминува 50 цм, а снежна покривка ќе се формира понекаде и во градовите – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Слични објави

Лидија Вукиќевиќ ја откри тајната на својот младешки изглед: „Црна паста за заби, колаген, здрава исхрана…“

еспресо

(Видео) Исплива снимка од средбата на Северина и Јелена Карлеуша: ЈК ја изигнорирала, ова никогаш нема да ѝ го прости!

Еспресо

„Нова тура, нова авантура“: Никола Роквиќ откри што прави по враќањето од Егина

Еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ чека трето дете! Се појави фотографија, пејачот го гали трудничкиот стомак на сопругата

Еспресо

(Фото) Принцезата Шарлин од Монако конечно насмеана, Алберт ѝ плаќа: Ги покажа децата

еспресо

Лепа Лукиќ напиша тестамент: Еве кому го остава богатството, но под еден услов

еспресо
Се вчитува....